“Провідна зірка” для європейських інституцій: кримська резолюція ПАРЄ | Центр прав людини ZMINA

“Провідна зірка” для європейських інституцій: кримська резолюція ПАРЄ

A+ A-

Парламентська асамблея Ради Європи закликала Москву не застосовувати закони Росії на території окупованого Криму, а замість них використовувати на півострові законодавство України в питаннях тероризму та екстремізму. Про це йдеться в резолюції про права кримських татар в анексованому Росією Криму від 23 червня “Порушення прав людини, вчинені щодо кримських татар у Криму”. ПАРЄ визнала, що влада Росії вдається до “серйозних порушень щодо кримських татар, включаючи вбивства, насильницькі зникнення, які так і не були розслідувані”. Зокрема, Асамблея вважає незаконною практику переведення ув’язнених кримчан у російські в’язниці. Також, згідно з текстом резолюції, ПАРЄ чекає від Росії відновлення роботи Меджлісу кримськотатарського народу.

Про що йдеться в резолюції ПАРЄ про “Порушення прав людини, вчинені щодо кримських татар у Криму”? І чи може нова резолюція ПАРЄ вплинути на Росію?

Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу “Кримське питання” обговорили ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров; член ради російського правозахисного центру “Меморіал” Сергій Давідіс; російський адвокат Микола Полозов; менеджерка з міжнародної адвокації українського правозахисного центру ZMINA Ярослава Юдіна.

Документ готувався з 2018 року, над резолюцією працювали депутати й минулого, й нинішнього скликання, розповідає в ефірі Радіо Крим.Реалії голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

– Ми вдячні тим, хто готував цю резолюцію. Ставлення Росії, представники якої відмовилися коментувати резолюцію та вносити в документ правки, ще раз підтверджує правоту парламентаріїв, які виступали проти відновлення повноважень російської делегації в ПАРЄ до того, як Росія виконає вимоги попередніх резолюцій. Але тоді вирішили, що сам діалог із Росією в форматі ПАРЄ дасть можливості для виконання рішень асамблеї. Тепер ми бачимо, що більшість виявилася не правою, і Росія ще раз показує, що вона не виконуватиме те, що їй не подобається. Але саме по собі ухвалення резолюції – дуже виправдане, кожна цеглинка формує стіну, за якою опиниться Росія.

Я слухав трансляцію засідання й було видно, як російська делегація ухиляється від обговорення резолюції й просто повторює пропагандистські гасла. Тому очікувати, що дипломати поводитимуться, беручи участь в асамблеї, якось інакше, не доводиться. Російські представники розуміють тільки мову санкцій.

Найбільш неприйнятне те, що представники росіян нарікають, що хтось не відвідав Крим. Вони абсолютно не розуміють, що відбулося бандитське захоплення Криму, ніхто з міжнародних організацій і місій не порушуватиме міжнародне право. Бандит, який захопив наш будинок, запрошує сусідів ‒ абсурд.

Запрошення до Криму прозвучало зокрема з вуст члена Ради Федерації Росії Олександра Башкіна.

“Мені на слово ви можете не вірити, але в будь-який час можна приїхати до Криму й особисто подивитися, поговорити з людьми, ви отримаєте об’єктивну й правдиву інформацію. Хоча українська влада й буде незадоволена, ви побачите правду… Ми не вносимо й не обговорюємо правки, оскільки цей документ виправити вже неможливо”, ‒ сказав він під час обговорення.

Менеджерка з міжнародної адвокації українського правозахисного центру ZMINA Ярослава Юдіна в ефірі Радіо Крим.Реалії відповідає на претензії російської сторони про те, що доповідач не був у Криму й не може судити про те, що відбувається там.

‒ Сунне Еварсдоттір, представниця Ісландії, була відповідальна за підготовку резолюції. Вона провела велику роботу, і всі питання, які присутні в резолюції, висвітлені об’єктивно й торкаються безлічі фактів порушень прав людини. По-перше, вона контактувала з тими, хто безпосередньо розповідав, що відбувається в Криму. По-друге, вона контактувала з попереднім доповідачем, який починав роботу над цією резолюцією – це швейцарець, який був у Криму й бачив, що там відбувається.

Детальніше читайте тут.