Система депортації українців до Росії була розроблена ще до 24 лютого — Онисія Синюк
Про депортацію українців росіянами говорили з Онисією Синюк, правовою аналітикинею Центру прав людини ZMINA.
Ведучі: Андрій Куликов
Гостi: Онисія Синюк
Онисія Синюк: Коли ми говоримо про депортацію, ми говоримо про примусове переміщення та примус до переміщення. Це не тільки про застосування фізичної сили. Це також психологічний тиск, залякування, переслідування, незаконні арешти, насильницькі зникнення, вбивства цивільних. Абсолютно не дивно, що, побоюючись такої долі, люди виїжджали й самостійно.
Звіт, який ми зробили, базується не тільки на відкритих джерелах, а й на свідченнях самих постраждалих. Ми мали можливість дізнатися за яких саме умов люди виїжджали, що стало тією останньою краплею, яка змусила їх до виїзду. З основних висновків, які нам вдалося зробити на основі зібраної інформації можу виділити таке: ці депортації не є евакуацією і вони були заплановані ще до початку повномасштабного вторгнення. Система для їхнього забезпечення була створена заздалегідь. Пункти тимчасового розміщення розгортувалися на російській території ще до 24 лютого. Вже у березні 2022 року була напрацьована система розподілу українців по всій території РФ для того, щоб розпорошити людей, які прибули з території України. У віддалені регіони в тому числі. Для того, щоб людям було складніше повернутися в Україну або на території третіх держав. На давно окупованих територіях депортація почалася ще 18 лютого.
- В історії не було єдиного механізму для забезпечення повернення депортованого населення. Зараз саме час його розробити.
Фільтрація
Онисія Синюк: Система фільтрації спрямована не на промивання мізків, а на залякування та відсіювання тих, кого росіяни вважають небезпечними. Росіяни перевіряють все. Телефони, контакти, іноді навіть копіюють інформацію з телефону та залишають у себе. Звертають увагу на татуювання. Особливо патріотичні. Ставлять провокативні питання. Наприклад: «як ви ставитеся до Путіна», «що думаєте про спеціальну військову операцію», «чи готові ви віддати життя за Батьківщину». Це робиться для того, щоб психологічно тиснути.
Слухайте повну розмову тут.