У Стамбулі стартувала фотовиставка про кримськотатарських політв’язнів | Центр прав людини ZMINA

У Стамбулі стартувала фотовиставка про кримськотатарських політв’язнів

A+ A-

5 жовтня в Стамбулі стартувала фотовиставка та конференція “Завжди тебе чекатиму, дитино”, яку організувала організація кримських татар Туреччини “Emel Kırım Vakfı”. Про це повідомляє QIRIM.News. Виставка має на меті привернути увагу до кримськотатарських політв’язнів, несправедливо утримуваних Росією. Під час конференції обговорили порушення прав людини в Криму та становище кримськотатарських політв’язнів.

 

У заході взяв участь звільнений з російського полону перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, глава фонду “Emel Kırım Vakfı” Зафер Каратай, проєктна менеджерка центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко, представник Уповноваженого з прав жителів АР Крим та міста Севастополя Ельвін Кадиров.

Захід розпочався з хвилини мовчання та виконання гімну України. Потім виступив Генеральний консул України в Стамбулі Роман Недільський.

Заявляючи, що росія почала переслідувати кримських татар після окупації Криму в 2014 році, Недільський зазначив, що тиск режиму путіна на кримськотатарський народ ще більше посилився після того, як росія здійснила широкомасштабне вторгнення в Україну в 2022 році.

Генеральний консул заявив, що, як і 80 років тому, кримськотатарський народ продовжує зазнавати політичних переслідувань і утисків за етнічною ознакою в окупованому Росією Криму. Він нагадав , що у 2014 році російська окупаційна влада негайно розгорнула масштабні репресії проти кримських татар. З початком повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році репресії режиму Путіна стосовно кримськотатарського народу посилилися.

“Нові злочини Кремля стали можливими лише тому, що винних у злочинах минулого століття так і не було притягнуто до відповідальності. Відчуття безкарності спонукало до повторення найжахливіших звірств. Це замкнене коло можна розірвати, лише надавши Україні всю необхідну підтримку для того, аби здолати російську агресію, звільнити українську землю та притягнути злочинців до відповідальності”, – наголосив він.

Дипломат закликав міжнародну спільноту посилити консолідований тиск на Росію, аби примусити її повернутися до основоположних принципів міжнародного права, припинити порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях України та звільнити усіх політв’язнів.

“Ми маємо покласти край російським воєнним злочинам і жахливим репресіям, щоб представники кримськотатарського народу могли вільно повернутися на свою рідну землю. У вільному від російської окупації українському Криму корінний кримськотатарський народ матиме майбутнє, належну безпеку та можливості для розвитку та процвітання. Крим – це Україна..”, – завершив свій виступ Роман Недільський.

Голова фонду “Emel Kırım Vakfı” та представник Меджлісу кримськотатарського народу в Туреччині Зафер Каратай зазначив, що кримські татари стали першими жертвами російської окупації півострова.

“Як тільки Крим окупували, Меджліс заборонили, кримськотатарських активістів почали утискати, наших людей почали викрадати і саджати в тюрми. За даними Представництва Президента України в Криму, наразі там незаконно утримують 218 осіб. З них 132 кримські татари. А неповнолітні діти 214 політв’язнів ростуть без батьків”, – заявив він.

Проєктна менеджерка центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко зазначила, що їхній центр веде облік порушень прав людини на півострові з самого початку окупації Криму та зазначила:

“На жаль, після початку Росією повномасштабної агресії ці переслідування ще збільшилися.Питання порушення прав людини знято з порядку денного, але ми намагаємося оголосити всьому світу, що права людини в Криму порушувалися і порушуються”, — сказала вона.

Представник Уповноваженого з прав жителів АР Крим та міста Севастополя Ельвін Кадиров заявив, що Офіс Уповноваженого з прав людини проводить багато досліджень із захисту прав людини.

“У цьому нам дуже допомагає турецький омбудсмен ШерефМалкоч. Ми докладаємо спільних зусиль для порятунку наших політв’язнів. Підтримка, яку ви надаєте сьогодні, також дуже важлива”,— сказав він.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял подякував Президенту Туреччини Реджепу Тайїпу Ердогану за підтримку територіальної цілісності України.

Джелял нагадав, що понад 200 кримських політв’язнів утримуються в російських в’язницях. З них дві третини – кримські татари.

“Багато з них мають слабке здоров’я. Як відомо, політв’язень ДжамільГафаров помер у російській в’язниці. На мою думку, його вбили. Він втратив життя через те, що йому не надали медичної допомоги.

Зараз стан здоров’я ТофікаАбдулгазієва та АметаСулейманова критичний. Наша дуже хороша подруга ІринаДанилович, яка завжди підтримує наш народ, у важкому стані і перебуває в Ставропольському СІЗО. І ще багато інших. Ці люди не повинні сидіти у в’язниці”,– зауважив він.