Україні потрібне окреме міністерство для підтримки постраждалих від війни — Альона Луньова | Центр прав людини ZMINA

Україні потрібне окреме міністерство для підтримки постраждалих від війни — Альона Луньова

A+ A-

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова в інтерв’ю Реальній газеті розповіла про провал проєкту “Міністерство національної єдності”, а також пояснила, чому передача його повноважень іншим відомствам — неефективне рішення.

Колаж: Реальна газета

За її словами, сьогодні мільйони українців, які залишилися на окупованих територіях, стали внутрішньо переміщеними особами або виїхали за кордон, фактично залишаються без належної державної політики. Раніше їхніми потребами опікувалося Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, однак після його ліквідації повноваження розпорошили між кількома відомствами. Частина перейшла до Міністерства соціальної політики, яке отримало нову назву — Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України, інша — до Міністерства розвитку громад і територій.

Альона Луньова зауважила, що соціальні виплати і соціальний супровід можуть бути за Мінсоцполітики, а ось передача Мінрозвитку повноважень щодо ВПО та окупованих територій була помилковою, оскільки відомство має інші мандати — розвиток громад.

“Мінрозвитку — це про громади, а не про людей. А ми говоримо про мільйони конкретних людей, які потребують піклування, — зазначає адвокаційна директорка ZMINA. — Нам потрібно міністерство, яке буде оперувати категорією людини — її потребами, безпекою, поверненням, житлом”.

Луньова підкреслила, що нинішня модель державної політики щодо ВПО має радше характер “гасіння пожеж”, без довгострокового бачення. Водночас вона відзначила певні позитивні кроки Мінрозвитку щодо забезпечення житлом, але наголосила, що цього недостатньо, адже повноваження міністерства надто широкі, і доля ВПО може “розчинитися” серед інших завдань.

“Коли ми говоримо про ветеранів і залишаємо Міністерство ветеранів і кажемо, що це — дуже важлива категорія для нашого майбутнього, то чому ми не залишаємо Міністерство, яке опікується постраждалими внаслідок війни, яких також дуже багато і про яких треба піклуватися спеціальним чином, хоча б тому, що до частини з них ми не маємо фізичного доступу?… Помилковим є ліквідація міністерства, яке за певних умов потенційно могло б займатися постраждалими в майбутньому”, — наголосила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA.

Повне інтерв’ю з Альоною Луньовою читайте на сайті Реальної газети.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: