В Дії з’явилась можливість оформити “статус ВПО”. Експертка пояснила, чому таке формулювання недоречне та чому сервіс потребує серйозних доопрацювань | Центр прав людини ZMINA

В Дії з’явилась можливість оформити “статус ВПО”. Експертка пояснила, чому таке формулювання недоречне та чому сервіс потребує серйозних доопрацювань

A+ A-

8 лютого Мінцифри анонсували нову послугу — продовження або припинення грошової допомоги онлайн для ВПО. Подати заявку, як зазначалось, можна було у кілька кліків.

Ілюстративне зображення / Дія

Вже з початку повномасштабного вторгнення, коли пояснення щодо отримання грошової допомоги та довідки ВПО стали актуальними для великої кількості українців, в Мінцифри повідомили й те, що скоро з’явиться можливість оформити відповідний документ без відвідування ЦНАПу чи Собесу, а так само — у кілька кліків. 19 квітня в міністерстві заявили, що відкрили таку послугу.

Однак зараз у додатку вона сформульована як “отримати статус ВПО”, що є не зовсім коректно. Крім того, анонсована “довідка у кілька кліків” не вирішує того кола проблем, які могла б, якби Мінцифри спростили деякі умови взяття на облік винушено евакуйованих українців.

“Внутрішнє переміщення це факт, який відбувається з людиною. ВПО — це особа, яка вимушена виїхати з території, на якій ведуться бойові дії чи є повсюдні прояви насильства, є техногенні чи інші катаклізми. Це факт, який засвідчує довідка про взяття на облік ВПО. Але такі особи — це не статус і не стан людини на все життя, а той факт, який відбувся і держава має, обліковуючи ВПО, надавати їм відповідну допомогу до того моменту, поки людина або не повертається, або не інтегрується в  приймаючій громаді. В обох випадках вона має припинити бути ВПО”, — коментує новий сервіс Тижню адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Фахівчиня зазначає, що ВПО не є статусом, до того ж, про це нема жодного слова в законодавстві: “Це вже якась пострадянська штука в українському суспільстві, що ми все ще підтверджуючу довідку називаємо статусом. Для ВПО це не так. Чому Мінцифри використало це для оформлення довідки ВПО незрозуміло. Це доцільно просто замінити на довідку ВПО і це безболісна заміна. Дуже важливо не закріплювати на все життя за людиною ярлик ВПО. Він не має передаватись у спадок. Це стан, який людина пережила і з якого вона має вийти рано чи пізно”.

Правниця наполягала на відмові від такого віктимізуючого формулювання, за її словами, ще коли кількість таких людей обчислювалась більш як мільйоном українців. Зараз ця цифра зросла до близько 7 мільйонів.

Крім цього, фахівчиня зазначає й про інші проблеми, які Мінцифрі варто вирішувати.

З-поміж них — довідку ВПО не можна переоформити, якщо вона вже була у людини до 24 лютого. Якщо особа вже мала довідку і зазнала внутрішнього переміщення повторно, то не може в Дії нічого оформити — це працює тільки для нових переселенців. 

Повний текст читайте тут.