Запам’ятовується остання фраза. Як і що повинен сказати Зеленський на зустрічі з Меркель | Центр прав людини ZMINA

Запам’ятовується остання фраза. Як і що повинен сказати Зеленський на зустрічі з Меркель

A+ A-

Напередодні зустрічі Володимира Зеленського з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель “Фокус” попросив лідерів думок поміркувати про те, чого вони чекають від переговорного процесу і які рекомендації хочуть дати главі держави.

Сергій Гармаш

журналіст, донеччанин у ТКГ щодо Донбасу

– Німеччина хоче отримати комфортні відносини з Росією ціною де-факто ігнорування окупації українських земель. Один з останніх прикладів – загравання Берліна і Парижа з Путіним, коли ті запропонували запросити його на саміт ЄС. Ми не можемо бути впевнені в Німеччині й Франції як у принципових прихильниках дотримання світового правопорядку і, відповідно, суверенітету України. Якщо така політика триватиме, треба дати зрозуміти Берліну, що Київ буде змушений працювати над пошуком інших дипломатичних форматів і дієвіших форм для звільнення своєї території. Потрібен чіткий сигнал: якщо німці не хочуть війни в Європі, а вони не хочуть, нехай активніше тиснуть на агресора, а не на жертву і не розв’язують своїх економічних та політичних проблем коштом страждання українського народу.

Я б радив Зеленському взяти із собою результати останнього соцопитування Центру Разумкова, щоб пояснити, що українське суспільство не сприймає компромісів за всяку ціну. Жодної політичної автономії ОРДЛО бути не може. Це тупиковий шлях. Якщо Берлін продовжить на цьому наполягати, то може отримати серйозну дестабілізацію в Україні, що стане проблемою і для них.

Тетяна Печончик
правозахисниця, голова правління Центру прав людини ZMINA

– Насамперед Володимир Зеленський повинен попросити канцлера Німеччини вплинути на Путіна в питанні звільнення наших політвʼязнів. Минуло майже два роки після повернення Олега Сенцова та інших, але жодного нового звільнення відтоді не відбулося. Росія кинула за ґрати ще кілька десятків українських громадян. Зараз у вʼязницях окупованого Криму і РФ перебувають щонайменше 105 наших політвʼязнів, ще шість – під домашнім арештом. 84 з цього списку – кримські татари. Кілька сотень військових і цивільних заручників також перебувають у так званих “ДНР” і “ЛНР”. Ангела Меркель повинна продемонструвати лідерство і допомогти Україні домогтися звільнення наших громадян, незаконно засуджених окупантами.

Напередодні зустрічі з канцлером Німеччини хотілося б нагадати президенту Зеленському, що в нього на підписі лежить закон про покарання за військові злочини, ухвалений Верховною Радою півтора місяця тому. Цей документ гармонізує національне кримінальне право з міжнародним гуманітарним правом і дозволить українським правоохоронцям ефективніше розслідувати тяжкі воєнні злочини, вчинені через російську агресію.

Олесь Доній
журналіст, блогер

– Інтерес Зеленського не у формальній зустрічі з Меркель, а в тому, щоб показати, що ми є партнерами Німеччини, і спробувати під час візиту агітувати Німеччину брати участь у Кримській платформі.

Нормандський процес сфокусовано на окупації Луганщини та Донеччини. Зеленський, на відміну від Порошенка, намагається вирівняти ситуацію з окупованими територіями й привернути увагу до проблеми Криму, яку не готовий обговорювати Путін. Ця задекларована акція не має провалитися. На сьогодні список гостей влада не оприлюднила. Незважаючи на переговори, видно, що українській стороні важко залучити реальну підтримку. Хочеться вірити, що Німеччина дасть позитивну відповідь і погодиться брати участь – хай не на рівні першої особи, але хоча б другої, а не якогось представника МЗС або посла.

Для Меркель зустріч із Зеленським – це спроба тримати баланс після фактично підтримки російської ідеї з “Північним потоком – 2”. Запрошення президента України до Берліна – жест вибачення. Навряд зустріч буде проривною: у сторін різні інтереси. Але важливе будь-яке спілкування на високому рівні, тим паче з представниками “Нормандської четвірки”, щоб учергове отримати слова підтримки в словесному і дипломатичному протистоянні з Росією. Останнім часом Зеленський дозволяв собі досить критичні зауваження на адресу керівників Франції та Німеччини. Те, що з ним готові зустрічатися, означає, що критичні стріли не закрили дорогу для переговорного процесу.

Повний текст читайте тут.