Аналітичне дослідження “Відмова в праві на справедливий суд як міжнародний злочин під час війни Росії проти України: контекст, практика, право та перспективи” | Центр прав людини ZMINA

Аналітичне дослідження “Відмова в праві на справедливий суд як міжнародний злочин під час війни Росії проти України: контекст, практика, право та перспективи”

Від початку російської збройної агресії та окупації Кримського півострова й окремих частин Донецької та Луганської областей окупаційна влада запроваджувала системні практики переслідування громадян України, зокрема здебільшого цивільних осіб, які чинять спротив окупації, незгодні з окупацією або сприймаються РФ як такі. Одним з інструментів такого переслідування були ініційовані окупаційною владою проти українських цивільних та військовополонених сотні кримінальних справ за надуманими звинуваченнями.

Результати моніторингу й звітів українських правозахисних та дані міжнародних організацій свідчать про системні проблеми з порушенням права на справедливий суд у таких кримінальних справах. Водночас повномасштабне російське вторгнення в Україну в лютому 2022 року мало наслідком значне зростання кількості подібних справ та поширення цієї практики не лише на цивільних, а й на українських військовополонених. Імовірно, такі заходи з розгортання Росією політики судового переслідування щодо українських громадян були продиктовані необхідністю придушення спротиву окупації та виправдання заявлених владою Російської Федерації цілей розгортання агресії проти України. Наразі правозахисні організації повідомляють про щонайменше 1 800 цивільних та більш ніж 6 000 військовополонених, які утримуються Росією та до яких, відповідно, застосовується чи може бути застосовано переслідування в підконтрольних їй судах.

Дослідження аналізує аспекти наміру та розгортання Росією політики судового переслідування українських цивільних осіб та військовополонених. Наявні та проаналізовані матеріали свідчать, що така політика судового переслідування має ознаки воєнних злочинів (відмови в праві на справедливий суд) та переслідування як злочину проти людяності (у частині переслідування цивільних осіб). Результати дослідження можуть бути корисними українським правоохоронним органам та органам міжнародної кримінальної юстиції, правозахисникам, науковцям, медіаспільноті, а також міжнародним партнерам, які стежать за ситуацією щодо злочинів Росії внаслідок розгортання агресії проти України.

Дослідження ініційоване та підготовлене правозахисними організаціями: Центр прав людини ZMINA та Медійна ініціатива за права людини в співпраці з онлайн-виданням “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Нідерландів.

Ознайомитися з текстом аналітичного звіту можна тут.