Звіт-меморіал “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну” | Центр прав людини ZMINA

Звіт-меморіал “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну”

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну спричинило численні жертви серед мирного населення, у тому числі серед найактивнішої його частини — громадянського суспільства. Напад Росії з першого дня характеризувався брутальністю й ігноруванням міжнародного гуманітарного права.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ZMINA зібрала дані про 114 загиблих представників громадянського суспільства, у тому числі правозахисників, громадських активістів, волонтерів і журналістів. Інформація про інших загиблих осіб не публікується з огляду на позицію рідних, або через відсутність належно верифікованих даних.

Загалом станом на кінець 2024 року відомо про загибель щонайменше 121 активіста, волонтера, правозахисника і журналіста через повномасштабну агресію Росії проти України, яка почалася 24 лютого 2024 року. Ці випадки охоплюють як таргетовані атаки на представників медіа й громадянського суспільства, загибель під час виконання роботи, так і невибіркові напади Російської Федерації на українське цивільне населення, у результаті чого жертвами стали також активісти, правозахисники, волонтери та журналісти.

Цей звіт охоплює випадки загибелі представників громадянського суспільства внаслідок збройної агресії РФ проти України в період із 24 лютого 2022 року по 1 грудня 2024 року. З огляду на те, що повномасштабна російська агресія триває, ZMINA продовжить збирати дані про загибель журналістів, волонтерів, активістів і правозахисників.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Центру прав людини ZMINA і не обов’язково відображає позицію ЄС.

ZMINA дякує за допомогу з підготовкою цієї доповіді Інституту масової інформації, який документує випадки загибелі журналістів на війні, Офісу Генерального прокурора за сприяння та взаємодію в процесі підготовки цього звіту, зокрема в межах діяльності робочої групи із захисту активістів та журналістів Міжнародної ради експертів з питань злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту.

З текстом звіту-меморіалу українською мовою можна ознайомитися тут