Фейкові правозахисні організації хочуть обрати свого представника до Наглядової ради Суспільного – відкрите звернення

A+ A-

 

Голові Національної ради

України з питань телебачення і радіомовлення

О. Герасим’юк

голові та членам Громадської комісії з питань проведення конференцій

С. Бойку, О. Андрієнко, О. Большаковій, О. Войтку,

Н. Філіпчук, С. Хівричу, Є. Ковальському,

В. Сербулову, Д. Сметану

 

Шановна Ольго Володимирівно,

шановні голово та члени Громадської комісії!

Реформа Суспільного мовлення є одним з важливих маркерів цивілізаційного вибору України, здійсненого під час Революції гідності.

Закон України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України” (далі – Закон) передбачає участь авторитетних та дієвих організацій громадянського суспільства, які здатні репрезентувати свою спільноту, в управлінні мовником через представництво в Наглядовій раді Суспільного мовлення, що відповідає найкращим європейським і світовим практикам, зокрема вимогам і стандартам Ради Європи.

Так, відповідно до Закону (ч. 2 ст. 8), делегувати представників до складу Наглядової ради НСТУ мають право громадські об’єднання та асоціації, які діють не менш ніж три роки у відповідній сфері, їхніми членами є авторитетні у відповідній сфері особи, а діяльність є активною (впродовж останніх трьох років організовують періодично, не рідше ніж декілька разів на рік, громадські заходи щодо проблем, які існують у відповідній сфері: ініціюють публічні обговорення актуальних питань, публічні дискусії в професійній сфері тощо).

Діяльність Суспільного мовлення є особливо важливою для правозахисної спільноти, адже ця місія Суспільного починається зі слів “захищати свободи в Україні”.

Подавши документи нашої організації (юридична назва – ГО “Центр інформації про права людини”, публічна назва – ZMINA) на участь у конференції громадських об’єднань та асоціацій, що обиратимуть члена Наглядової ради НСТУ, ми виявили, що конкурсу неабияку увагу приділили десятки організацій, які не є ані активними в розумінні Закону, ані правозахисними.

Переважна більшість цих громадських організацій невідома в правозахисних колах, їхні заявки мають спільні помилки в заповненні, деякі з них серед своєї діяльності показують участь у виборчих кампаніях або правову підтримку спецслужб, надання непублічних та не підтверджених документально поодиноких консультацій громадянам з нез’ясованих питань, а також поодинокі заходи поза визначеним законом трирічним терміном.

На нашу думку, ситуація, що склалася, нагадує спробу “рейдерського захоплення” конференції суб’єктами, які не відповідають умовам Закону, що може мати на меті вплив на подальшу діяльність Суспільного мовника, його реформування та редакційну політику.

До перебігу та результатів цієї конференції прикута увага всього правозахисного сектору в Україні, а також міжнародних організацій, і ми сподіваємося, що ви вживете заходів для недопущення спотворення результатів конференції та порушення законодавства і стандартів Ради Європи.

У додатку наводимо аналіз поданих та оприлюднених на сайті Національної ради документів від громадських організацій для участі в обранні члена Наглядової ради НСТУ в правозахисній сфері.

З повагою

голова правління

ГО “Центр інформації про права людини” (ZMINA)

Тетяна Печончик

Фото обкладинки: suspilne.media