Громадськість вимагає припинити тиск і невмотивоване переслідування активіста Романа Ратушного | Центр прав людини ZMINA

Громадськість вимагає припинити тиск і невмотивоване переслідування активіста Романа Ратушного

A+ A-

Ми, організації громадянського суспільства, закликаємо органи правопорядку припинити тиск і невмотивоване переслідування громадського активіста Романа Ратушного у зв’язку з подіями в Києві на вулиці Банковій 20 березня 2021 року. 

Цього дня біля Офісу Президента України відбулась акція “Не чуєш? Побачиш”, організатори та учасники якої вимагали звільнення Сергія Стерненка та реформи судової системи. За оцінками групи громадського спостереження OZON, в акції взяло участь 700–900 осіб. Під час акції деякі мітингувальники запалювали фальшфаєри, після чого залили стіни Офісу Президента і бруківку фарбою, а також розписали графіті стіни та деякі вікна будівлі, намагалися підпалити табличку “Президент України” та двері в будівлю, розбили на них шибку і закинули всередину фальшфаєр. 

Увечері 24 березня 2021 року Роману Ратушному на виході з ефіру на каналі “Україна-24” співробітники Національної поліції вручили повідомлення про підозру через участь в акції протесту під стінами Офісу Президента. Ратушного звинувачують у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 296 КК України (“Хуліганство, вчинене із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень”). Цю підозру за формою та по суті не підкріплено доказовою базою, оскільки відсутні докази, що під час заподіяння шкоди будівлі Офісу Президента Роман Ратушний брав безпосередню участь у вчинені цих дій. 

Перед цим заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко розповсюдив відеоматеріали, з яких може скластися враження, що Роман Ратушний під час участі в акції тримає в руці фальшфаєр (піротехнічний засіб, який не вважається суспільно небезпечним та часто застосовується під час мирних зібрань). Але на відео, яке поширила Нацполіція і де нібито ідентифікувала Ратушного, за його словами, зображена інша людина.

У повідомленні про підозру зазначається, що під час участі в акції Роман Ратушний був достеменно обізнаний та усвідомлював, що інші учасники протесту, особи яких наразі розслідуванням не встановлено, взяли із собою ножі, піротехнічні засоби та інші предмети, заздалегідь заготовлені для заподіяння тілесних ушкоджень. Таке твердження з боку Національної поліції є безпідставним припущенням (адже обшуку чи поверхневого огляду учасників акції не проводилося) і перекладанням відповідальності за дії інших не встановлених слідством осіб на Романа Ратушного.

Ці матеріали про Романа Ратушного не можуть ані підтвердити його особистої участі у вищезазначених подіях, ані довести наявність складу злочину як такого, тому є такими, що умисно вводять в оману суспільство.

Окрім того, у підозрі вказується, що сам Ратушний використовував нібито заздалегідь заготовлений для заподіяння тілесних ушкоджень піротехнічний засіб та вчиняв дії, спрямовані на грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувались особливою зухвалістю. Водночас інформація, що під час акції комусь було умисно завдано тілесних ушкоджень, зокрема за допомогою вказаного піротехнічного засобу, відсутня. Очевидною є і відсутність зазначеного мотиву. Навпаки, неповагою до суспільства є відсутність реакції влади на попередні мирні протести, і ця акція була реакцією на таке ігнорування вимог суспільства. 

Роман Ратушний був учасником Революції гідності (Євромайдану) і постраждав унаслідок розгону мирного протесту працівниками спецпідрозділу міліції (“Беркут”) 30 листопада 2013 року. Цього року Європейський суд з прав людини задовольнив заяву Ратушного, визнавши, що під час згаданого силового розгону було порушене його право на мирний протест. Через декілька років Роман Ратушний очолив громадську ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, яка протестувала проти будівництва трьох багатоповерхівок у парковій зоні Києва. 29 серпня 2019 року активіст отримав у фейсбуці погрози від Геннадія Корбана, якого вважають бенефіціаром цієї забудови. Крім того, 15 вересня скоєно напад на ще одну координаторку ініціативи “Захистимо Протасів Яр” Юлію Кононенко. 20 вересня 2019 року Роману Ратушному погрожував під час особистої зустрічі представник забудовника, а після цього активіст отримав з різних джерел інформацію, що його можуть викрасти і вбити. Також зафіксовано стеження за будинком Ратушного. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею “погроза вбивством”, утім слідчих дій у цій справі проведено не було. 

У зв’язку з описаними вище фактами національні та міжнародні правозахисні організації (Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр прав людини ZMINA, Truth Hounds та Freedom House в Україні) внесли Романа Ратушного до переліку громадських активістів, які зазнають переслідувань у зв’язку зі своєю правозахисною чи громадською діяльністю. 

Ми вважаємо переслідування Романа Ратушного з боку органів правопорядку неприпустимим та політично вмотивованим, зважаючи на відсутність доказів участі активіста в хуліганських діях, заподіянні шкоди майну та сумнівних обставинах, вказаних у висунутій підозрі. Зокрема, звертаючи увагу на численні факти тиску на нього з моменту початку заснування ініціативи “Захистимо Протасів Яр”, припускаємо, що оголошення підозри Ратушному є продовженням його переслідування з боку зацікавлених високопосадовців, які мали безпосередній конфлікт з активістом під час кампанії на захист Протасового Яру в Києві.

Ми, правозахисники та інші організації громадянського суспільства, що підписалися нижче, вимагаємо від правоохоронних органів:

  • Припинити безпідставне кримінальне переслідування Романа Ратушного у зв’язку з подіями на вул. Банковій у Києві 20 березня 2021 року.
  • Провести розслідування погроз, які Роман Ратушний отримав у зв’язку зі своєю діяльністю на захист Протасового Яру від забудови 29 серпня 2019 року, 20 вересня 2019 року та 8 жовтня 2019 року та у зв’язку з якими з початку жовтня 2019 року був змушений змінити місце проживання з міркувань безпеки.

Центр прав людини ZMINA

Правозахисна Ініціатива

ГО “Харківський антикорупційний центр”

Медійна ініціатива за права людини

ГО “Центр розвитку та демократії”

ГО “Ліберально-Демократична Ліга України” / Free Hong Kong Center

ГО “Екозагін”

Правозахисний Центр ДІЯ

ГО “ТРОН”

Сайт zovzakona.org

Громадська Ініціатива “Захисти Ліс”

Громадська організація “Озеро Качине”

Фундація Відкритий Діалог

Автомайдан

Громадська Спілка “Українська Всесвітня Координаційна Рада”

Якщо ваша організація хоче долучитися до підписантів цієї заяви, напишіть на адресу ii@humanrights.org.ua, вказавши ваше ім’я та назву організації.