Громадськість вимагає від МВС посилити реагування на домашнє насильство під час карантину | Центр прав людини ZMINA

Громадськість вимагає від МВС посилити реагування на домашнє насильство під час карантину

A+ A-

Звертаємося до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з вимогою посилити реагування поліції на випадки домашнього насильства протягом карантину, запровадженого через COVID-19.

Відомо, що під час надзвичайних ситуацій відбувається сплеск домашнього насильства, адже через самоізоляцію потерпілі змушені перебувати в одних стінах із кривдником 24 години на добу, а дім для них перетворюється на пастку.

Будь-яка особа, незалежно від віку, статі та віросповідання, може зазнавати домашнього насильства. Проте найчастіше такими є жінки. За даними ООН, в Україні щороку понад 1,1 млн українок зазнають фізичного, сексуального насильства та психологічного тиску в сім’ї.

Незважаючи на заспокійливі повідомлення Національної поліції, яка нібито не спостерігає сплеску скарг на домашнє насильство, у ГО “Ла Страда – Україна” відзначають зростання кількості звернень з цього приводу майже вдвічі: за тиждень карантину там прийняли понад 300 звернень щодо випадків, які стосувалися виключно домашнього насильства, а це на 130 більше, ніж тижнем раніше, перед його початком. Водночас жінки, які звертаються по допомогу до громадських організацій (наприклад, до Центру “Жіночі перспективи” (Львів) повідомляють, що поліцейські, які приїжджають на виклики, часто схиляють жінок не писати заяв про насильство, відмовляються виносити термінові заборонні приписи, пояснюючи це карантином, а також вимикають нагрудні відеореєстратори під час спілкування.

Виникає питання щодо достовірності даних Національної поліції України та відповідності її реагування на випадки домашнього насильства. Ми схильні припускати, що інформація Нацполіції або не відповідає дійсності, або умисно замовчується.

Наголошуємо, що задля ефективного захисту потерпілих та належного виконання норм закону в умовах надзвичайної ситуації необхідно:

 – враховувати вплив умов епідемії та карантину на безпеку постраждалих осіб під час проведення оцінювання ризиків вчинення домашнього насильства;

– не допускати необґрунтованої відмови у винесенні термінового заборонного припису (ТЗП), зокрема неможливістю винесення ТЗП із забороною перебування кривдника в спільному житлі за умов карантину;
– притягати кривдника до відповідальності в усіх випадках домашнього насильства, зокрема складання протоколів про вчинення правопорушення за ст. 173-2 КУпАП;
– обов’язково фіксувати дії працівників поліції під час реагування на виклики, пов’язані з домашнім насильством, нагрудними відеореєстраторами;
– надавати інформацію про всі випадки насильства соціальним службам відповідно до закону, особливо про випадки вчинення домашнього насильства щодо дітей та в присутності дітей.

Крім того, вимагаємо від МВС запровадити додаткові заходи, що дозволять людям, які стикаються з домашнім насильством у період надзвичайної ситуації, забезпечити можливість подання заяв в електронній формі.

Закликаємо всі громадські організації, які поділяють викладені у зверненні вимоги, солідаризуватися та спільно виступити на захист тих, хто нині допомоги потребує найбільше.

Громадський альянс “Політична дія жінок”

Центр прав людини ZMINA 

Бюро соціальних та політичних розробок

Коаліція “Вінниччина 1325”

Жіноча сотня

Гендерні студії / GenderStudies.UA

Центр “Жіночі перспективи”

ГО “Соціальна Синергія”

ГО “Громадська Палата України” / NGO “Public Chamber of Ukraine”

Театр для діалогу / Theatre for Dialogue

Ліга жінок-виборців України “50/50”

Women’s International League for Peace and Freedom

Фемінізм UA

Резистанта

Міжнародний благодійний фонд “Небайдужі”  

ГО “Ла Страда – Україна”

ВБО “Конвіктус Україна”