Обшуки у волонтерів: громадськість закликає поліцію до діалогу

A+ A-

Ми, представники організацій громадянського суспільства України, висловлюємо глибоку стурбованість низкою обшуків у волонтерів. Зокрема, 8 вересня відбувся обшук у відомого волонтера Святослава Літинського, який уже тривалий час допомагає Збройним силам України.

Колаж: 24 канал

Це не перше кримінальне провадження щодо волонтерів, але цю справу правоохоронці вважають показовою.

Викликає занепокоєння і риторика гучних публічних звинувачень, до якої після обшуків вдалися правоохоронні органи. На нашу думку, вони є поспішними.

Вважаємо за потрібне нагадати, що, згідно зі статтею 62 Конституції України, особа вважається невинуватою в скоєнні злочину і не може бути притягнена до кримінальної відповідальності, поки її провину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Обвинувачення водночас не може ґрунтуватися на припущеннях.

Незважаючи на це, поліція Києва зробила заяву про обшуки в помешканнях “правопорушників”, хоча на той момент жодні підозри в справі ще не були вручені (про це також ідеться в заяві поліції). А пізніше виявилося, що Святослав Літинський, один з волонтерів, у яких провели обшук, узагалі проходить у справі як свідок і жодних обвинувачень йому не висувають. Варто також зазначити, що зміст вищезазначених заяв містить суперечність: на початку стверджується про привласнення донатів, а потім ідеться про продаж гуманітарної допомоги від іноземних держав. 

Ці заяви поліції вже кинули тінь і викликали недовіру до волонтерського руху в суспільстві й можуть негативно позначитися на підтримці волонтерських ініціатив з боку громадян та міжнародних партнерів.

Наголошуємо також, що невіддільною частиною складу злочинів за ст. 201-2 ККУ, за якою відкрито провадження, є наявність мети отримання прибутку.

Оприлюднені поліцією матеріали не свідчать про наявність такої мети, а відповідно, є сумніви в наявності складу злочину.

Тому заяви поліції про “шахраїв”, “зловмисників” та про те, що особи, яким вручено підозри, обов’язково будуть притягнені до кримінальної відповідальності, є, безумовно, передчасними. А оскільки особи, щодо яких проводилися слідчі дії, відомі суспільству, такі заяви можна розцінювати як тиск на волонтерів та волонтерський рух – невіддільну і потужну складову оборони України у війні з російським агресором.

Крім того, вважаємо за необхідне нагадати про неприпустимість провокування особи на скоєння злочину з метою його подальшого викриття, допомагаючи їй скоїти злочин, який вона б не скоїла, якби слідчий цьому не сприяв. Такі дії прямо заборонені статтею 271 КПК України та суперечать положенням Європейської конвенції з прав людини.

Зважаючи на зазначене вище, а також враховуючи дедалі більшу кількість відкритих кримінальних справ щодо незаконного використання гуманітарної та благодійної допомоги, закликаємо Міністерство внутрішніх справ та Національну поліцію України до діалогу з громадянським суспільством та волонтерським рухом для напрацювання спільного рішення і дій для скорочення кількості таких випадків та недопущення зловживання гуманітарною та благодійною допомогою.

Також закликаємо Міністерство внутрішніх справ та Національну поліцію України утриматися від передчасних заяв та публічних гучних звинувачень на адресу волонтерів до того, як їхня провина буде доведена у визначеному законом порядку, оскільки це може бути розцінене як тиск і переслідування громадянського суспільства та волонтерів зокрема.

Центр прав людини ZMINA

Медійна ініціатива за права людини

Центр громадянських свобод

Харківський антикорупційний центр

БФ “ВолЮА” (м. Харків)

БФ “Україна Незламна” (Івано-Франківськ)

ГО “Черкаський правозахисний центр”

Фундація DEJURE

ІСАР Єднання

Український незалежний центр політичних досліджень

Центр демократії та верховенства права

Регіональний центр прав людини 

Центр громадянської  просвіти “АЛЬМЕНДА”

Правозахисний центр “Поступ”

Освітній Дім прав людини в Чернігові

Кримська правозахисна група

Дім прав людини “Крим”

Правозахисне об’єднання “Праве діло” (Одеса)

Благодійний фонд “Пліч-о-пліч”