Правозахисники вимагають ухвалити законопроєкт, що передбачає відповідальність за злочини проти людяності | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники вимагають ухвалити законопроєкт, що передбачає відповідальність за злочини проти людяності

A+ A-

Платформа правозахисних організацій “Правозахисний порядок денний” разом з українськими експертами та науковцями з початку російської окупації Криму та збройного конфлікту на Донбасі порушують проблему безкарності за воєнні злочини та злочини проти людяності. Саме тому правозахисники та експерти підтримують законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” р.н. 2689.

На шостому році війни з Росією українське законодавство досі не має правових інструментів для покарання воєнних злочинців. У Кримінальному кодексі України не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а положення щодо воєнних злочинів не повною мірою відповідають вимогам міжнародного права. 

Цю проблему покликаний розв’язати законопроєкт р.н. 2689, який підготовлено з метою надання можливості адекватного та ефективного кримінального переслідування в межах правової системи України осіб, які скоїли найтяжчі злочини за міжнародним правом. 

Цей проєкт закону ініційований народними депутатами, розроблений правозахисниками, науковцями та міжнародними експертами на виконання плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, рішення Ради національної безпеки та оборони України від 25 січня 2015 року “Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією” та низки резолюцій Парламентської асамблеї Ради Європи. 

Законопроєкт є вдосконаленим варіантом проєкту закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства з положеннями міжнародного права (р.н. 9438), що був ухвалений Верховною Радою України в першому читанні минулого року, з урахуванням зауважень та пропозицій, які надійшли від практиків, науковців і міжнародних експертів.

На ухвалення цього законопроєкту чекають десятки тисяч людей, які стали жертвами російської збройної агресії. Саме за цим законом Україна має судити представників незаконних збройних формувань, які утримують та катують людей на окупованих територіях. Саме за цим законом Україна має притягнути до відповідальності винних у грубих порушеннях міжнародного права, які сталися під час боїв під Іловайськом та Дебальцевим, розстрілі житлових кварталів Маріуполя, знищенні автобуса під Волновахою, винних у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людяності в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, зокрема в переслідуванні кримських татар та українських активістів, катуванні та насильницьких зникненнях, переміщенні громадян РФ на тимчасово окупований півострів тощо.

Зволікання з ухваленням проєкту закону вже призводить до невідворотних наслідків. Міжнародні злочини не мають терміну давності, тому правильна кваліфікація відповідних діянь сьогодні дасть можливість притягнути відповідальних у майбутньому навіть через десятки років. До того ж засуджені за міжнародні злочини не підлягають амністії, якої вимагає Росія в межах Мінського процесу.

З огляду на викладене правозахисні організації звертаються до народних депутатів України з проханням покласти край безкарності за міжнародні злочини, внести до порядку денного законопроєкт №2689 і невідкладно ухвалити його в першому читанні.

Довідково. Платформа “Правозахисний порядок денний” неформальна коаліція правозахисних організацій, що працює над розв’язанням системних проблем законодавства та практики для захисту фундаментальних прав людини. Учасниками платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проєкт “Без кордонів”, “Євромайдан SOS” та інші. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. 

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Освітній дім прав людини – Чернігів

Центр політико-правових реформ

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Асоціація УМДПЛ

ГО “Гельсінська ініціатива – ХХІ” 

Український незалежний центр політичних досліджень

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”