Звернення з приводу необхідності ратифікації Стамбульської конвенції | Центр прав людини ZMINA

Звернення з приводу необхідності ратифікації Стамбульської конвенції

A+ A-

 

Голові Верховної Ради України

Парубію Андрію Володимировичу

Голові Комітету у закордонних справах Верховної Ради України

Гопко Ганні Миколаївні

Шановний Андрію Володимировичу/Шановна Ганно Миколаївно,

звертаємося до Вас з нагальним закликом щодо термінової ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству.

За інформацією, наданою Міністерством соціальної політики України, протягом 2016 року зафіксовано 96 143 звернення за фактом насильства в сім’ї, з яких 85 037 звернень надійшло від жінок. Також, згідно з аналізом дзвінків на Національну “гарячу” лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації протягом 2016 року з питань, пов’язаних з домашнім насильством, було отримано 34 758 дзвінків. Крім того, вважаємо за доцільне повідомити, що протягом 2015 року кількість таких дзвінків склала 2 486, що свідчить про збільшення кількості звернень протягом року у 14 разів.

Наголошуємо на тому, що за кожною цифрою цієї статистики – долі людей. І можна лише уявити, скільки випадків домашнього насильства лишаються прихованими.

Ця статистика — лише одна з багатьох граней проблеми насильства щодо жінок. Так, згідно з доповіддю Управління Верховного комісара ООН з прав людини “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, в Україні 14 березня 2014 р. – 31 січня 2017 р.”, було виявлено “випадки сексуальної наруги над цивільним населенням, особливо щодо жінок”.

Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству (далі – Стамбульська конвенція) стала результатом багаторічної поступової та фундаментальної роботи європейської спільноти з визнання проблеми насильства щодо жінок та розробки шляхів з подолання цього явища. Крім того, Стамбульська конвенція є беззаперечно прогресивним документом, що забезпечує низку комплексних заходів із запобігання та протидії насильству над жінками та домашньому насильству. Вона визнає насильство стосовно жінок порушенням прав людини, і водночас одним з видів дискримінації. Важливо взяти до уваги, що Україна була залучена в ці процеси та підписала Стамбульську конвенцію ще у 2011 році.

Але, незважаючи на усе це, у Верховній Раді України наразі точаться дискусії щодо відмови від ратифікації Стамбульської конвенції, а відтак і початку подолання явищ, що викликають осуд у європейського співтовариства та провідних держав світу та, що найважливіше, у громадянок та громадян України.

Громадяни України зробили свій вибір на користь євроінтеграційного шляху України та продовжують виборювати можливість слідувати йому. Ми вважаємо, що члени парламенту мають поважати цей вибір та бути послідовними на цьому шляху. Неприпустимо зволікати з ратифікацією Стамбульської конвенції.

Закликаємо Вас вжити усіх можливих заходів щодо якнайшвидшої ратифікації Стамбульської конвенції та початку імплементації її положень у національне законодавство.

Забезпечте можливість тисячам громадянок та громадян, мешканцям України протистояти насильству та захищати свої права та гідність.

Центр інформації про права людини

Amnesty International в Україні