Громадські та правозахисні організації вимагають ретельного розслідування стеження за Миколою Виговським | Центр прав людини ZMINA

Громадські та правозахисні організації вимагають ретельного розслідування стеження за Миколою Виговським

A+ A-

Громадський діяч Микола Виговський у жовтні 2021 року виявив у своєму авто два пристрої для стеження та прослуховування.

Микола Виговський є співзасновником Громадського сектору Євромайдану, Коаліції “Реанімаційний пакет реформ”, у минулому був координатором руху “Чесно”, учасником ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?”, співорганізатором та ведучим акцій на підтримку Сергія Стерненка та проти свавілля правоохоронців, а також співорганізатором Маршу за Київ, який однією з основних вимог називав припинення хаотичної забудови міста. 

12 жовтня 2021 року Микола Виговський уперше виявив у своєму авто невідомий предмет прямокутної форми, запаяний у термоплівку та прикріплений до дна автівки за допомогою магніту. Після того як Микола його розібрав, він з’ясував, що це GPS-трекер – пристрій для відстеження пересування. Активіст передав пристрій на експертизу фахівцям та обіцяє згодом оприлюднити їхні висновки в тому обсязі, що буде припустимим та не перешкоджатиме розслідуванню.

Після цього Микола Виговський віддав свій автомобіль на станцію технічного обслуговування, щоб з’ясувати, чи були встановлені ще якісь засоби стеження за ним, а також для проведення діагностики на предмет умисно завданих пошкоджень, які б могли спричинити несправність автомобіля та подальшу аварію. На станції техобслуговування електрик виявив пристрій, що був прикріплений за автомагнітолою та живився від акумулятора автомобіля. Згодом з’ясувалося, що цей пристрій є засобом прослуховування. Цей пристрій активіст також вивчає разом з експертами.

8 листопада Микола Виговський звернувся із заявою про злочин до СБУ. Його адвокати вбачають в описаних вище діях ознаки порушення недоторканності приватного життя та незаконного використання спеціальних технічних засобів отримання інформації. Подання заяви саме до цього правоохоронного органу Микола Виговський пояснив тим, що вважає переслідування активістів прямою загрозою національній безпеці, і саме СБУ має реагувати на такі злочини. Адже відповідальність за наявний склад кримінальних правопорушень невстановленими особами передбачена ст. 182, ст. 359 Кримінального кодексу України.

На жаль, атаки на українських правозахисників та громадських активістів залишаються систематичною практикою, а злочинці найчастіше виявляються безкарними. У деяких випадках потерпілі кажуть про неефективність або відвертий саботаж розслідувань цих злочинів. За даними моніторингового звіту Центру прав людини ZMINA, за дев’ять місяців 2021 року зафіксовано 88 фактів переслідування за громадську діяльність, але їхня кількість постійно збільшується. Згідно з цим моніторингом, саме активісти, які протидіють корупції або незаконному будівництву, є однією з найвразливіших груп.

Ми закликаємо органи правопорядку забезпечити належне розслідування стеження за активістом Миколою Виговським, встановити та притягнути до відповідальності причетних осіб. 

Центр прав людини ZMINA

Центр громадянських свобод

Ініціатива “Хто замовив Катю Гандзюк?”

ГО “Захистимо Протасів Яр”

Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”

Асоціація УМДПЛ

Рух ЧЕСНО

ГО “Агенція громадської журналістики МІСТ”

ГО “Центр розвитку та демократії”

ГО “Правозахисна Ініціатива”

ГО “Ліберально-Демократична Ліга України” / Free Hong Kong Center

ГО “Truth Hounds”

Фундація DEJURE

Світлана Благодєтєлєва-Вовк, ГО “ТРОН”

Фото обкладинки: Детектор медіа