Опублікована доповідь ОБСЄ щодо війни в Україні: у звіті використані матеріали Коаліції “Україна. П’ята ранку” | Центр прав людини ZMINA

Опублікована доповідь ОБСЄ щодо війни в Україні: у звіті використані матеріали Коаліції “Україна. П’ята ранку”

A+ A-

Матеріали, які коаліція громадських організацій Україна. П’ята ранку задокументувала і передала експертам ОБСЄ, були використані у рамках “московського механізму”.

Ілюстративне фото воєнних злочинів Росії / Ukraine now

Про це йдеться в опублікованій доповіді

Документ охоплює події в Україні після початку широкомасштабного російського вторгнення, з 24 лютого і до 1 квітня 2022 року. Доповідь базується на офіційних повідомленнях органів української влади, Уповноваженого ВР з прав людини, українських та іноземних правозахисних організацій, а також міжнародних організацій. Місія також зв’язалася з постійним представництвом Росії при ОБСЄ для надання інформації, Росія відповіла, що “вважає московський механізм застарілим” і відмовилася надати інформацію. 

У доповіді йдеться про порушення міжнародного гуманітарного права та воєнні злочини на території України після широкомасштабного російського вторгнення: поводження з людьми, що затримані або перебувають у полоні ворога; поводження із пораненими, хворими; злочини проти цивільного населення; насильницькі зникнення; позасудові страти; мародерства; депортації; призов громадян України на військову службу ворога; облоги та гуманітарні коридори; цілеспрямовані напади на цивільних осіб і об’єкти; використання живих щитів; атаки на медичні частини та транспорт; напади на атомні електростанції; знищення культурної спадщини; використання забороненої зброї; незаконні методи ведення війни та інші питання.

“Це перша комплексна доповідь по ситуації в Україні від міжнародного органу. Зазвичай в подальшому інші органи починають посилатися на вже визначені раніше позиції. Крім того, зафіксовані в подібних доповідях події, зазвичай вже стають загальновизнаним фактом”, – повідомила правозахисниця Анастасія Мартиновська.  

Нагадаємо, у березні Коаліція громадських організацій “Україна. П’ята ранку” надала докази воєнних злочинів експертам ОБСЄ в рамках “московського механізму”.

Задокументована і передана Коаліцією інформація включає: невибіркові обстріли і умисні вбивства цивільного населення; удари по цивільних об’єктах, житлових масивах, дитсадках, школах тощо; цілеспрямовані атаки на лікарні, диспансери, хоспіси, медичний персонал, перешкоджання виконання медичним персоналом його обовʼязків; випадки незаконних затримань, катувань та жорстокого поводження Росією з цивільними, утримуваними на окупованих територіях; знущання (побиття, розстріли) з цивільного населення та застосування сльозогінного газу проти беззбройних цивільних, які брали участь у мирних зібраннях на окупованих Росією територіях (наприклад біля будівель місцевої ради); випадки переслідування вразливих груп, включаючи жінок, дітей, ЛГБТ, ВІЛ-позитивних людей, осіб з інвалідністю, людей похилого віку; інші факти.

Довідково. “Московський механізм” – це процедура, встановлена в рамках ОБСЄ, що дозволяє розгортання короткострокової міжнародної місії зі встановлення фактів для вирішення конкретної проблеми з правами людини в регіоні ОБСЄ. “Московським” цей механізм названий, оскільки був прийнятий під час зустрічі Наради з безпеки і співробітництва в Європі, що відбулася в 1991 році в Москві.

Московський механізм щодо подій в Україні був задіяний 3 березня 2022 року після консультацій з Україною 45 держав-учасниць ОБСЄ. Мета – “розглянути правозахисні та гуманітарні наслідки вторгнення Російської Федерації та актів війни, підтриманих Білоруссю, для народу України в межах міжнародно визнаних кордонів та територіальних вод України”. 

Передбачається створення короткострокової місії зі встановлення фактів, які будуть відображені у звіті місії. Забезпечення діяльності місії покладено до Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, що розташоване у Варшаві.

Україна обрала трьох осіб зі списку експертів для участі у місії: професор з міжнародного права Університету Женеви Марко Сассолі, професор Університету Граца (Австрія) Вольфганг Бенедек та професорка Карлового університету у Празі Вероніка Білкова. Експерти почали свою роботу 15 березня 2022 року.

Перед цим Московський механізм востаннє був задіяний у 2020 році для розгляду порушень прав людини в Білорусі.

Московський механізм також застосовувався в 1992 році у відношенні подій на території Хорватії і Боснії. В лютому 1993 року місія з встановлення фактів рекомендувала створити міжнародний кримінальний трибунал для колишньої Югославії, а Швеція, що тоді головувала в (тоді ще) НБСЄ, подала відповідну пропозицію до ООН. Чотири місяці по тому був створений Міжнародний трибунал для колишньої Югославії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: