У Криму ситуація страху стає нормальною – експерти | Центр прав людини ZMINA

У Криму ситуація страху стає нормальною – експерти

A+ A-

Політичні процеси над українськими журналістами, заборона висловлювати будь-кому на півострові свою проукраїнську позицію, закриття українських ЗМІ, блокування трансляції українських телеканалів та радіостанцій, ситуація страху – усе це стає нормою для кримчан.

Про це у Варшаві під час форуму ОБСЄ з людського виміру HDIM2016 заявили учасники спеціального заходу, присвяченого ситуації зі свободою слова в Криму.

Із місця подій інформує кореспондентка Центру інформації про права людини.

На зустрічі з іноземними гостями голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик розповіла про основні тенденції щодо згортання свободи слова в Криму і проблеми із доступом на півостров іноземних журналістів.

Також організатори зустрічі наголосили на важливості роботи іноземних журналістів у Криму щодо висвітлення судових процесів над політичними в’язнями. Особливо це важливо в ситуації, коли цього бояться, або через заборони не можуть робити місцеві журналісти. 

Так, кримська журналістка Олена Лисенко пропрацювала в окупованому Криму майже два роки і виїхала на материкову частину України тільки на початку 2016 року. Півосторів вимушена була покинути через тиск на неї через її професійну діяльність.

Нині під слідством перебуває кримський журналіст Микола Семена. Низка інших судових процесів над українськими журналістами, зокрема справи Анни Андрієвської, Андрія Клименка, Ільмі Умерова, вже понад два роки веде так звана “кримська влада”.

Олександр Попков, адвокат кримського журналіста Миколи Семени, коментує, що взявся захищати українського журналіста ще й тому, що безправна практика щодо українців у Криму активно застосовується і щодо російських громадян у РФ.

Попков зачитав звернення журналіста Миколи Семени, який закликав ОБСЄ створити правову структуру із захисту громадянських свобод і прав людини в Криму.


Повний текст звернення можнапрочитати тут.


Гостей заходу також цікавили питання доступності українських телеканалів та інтернет-видань в окупованому Криму, переслідування за вираження поглядів тих, хто не є журналістами, а також можливості міжнародних організацій щодо реагування на ситуацію в Криму.

Журналіст Юрій Луканов також додав, що тема Криму нерідко губиться на тлі війни на сході України.

“Українці більше звертають увагу на Донбас, бо там війна, і менше на Крим. Але Крим – це така сама українська територія. Там теж живуть громадяни України, які чекають повернення на Батьківщину. Тому ми не маємо права забувати про нього. Ми маємо продовжувати боротися”, – наголосив Луканов. 

На варшавський форум українські організації привезли звіти, дослідження, аналітичні матеріали по кримській проблематиці.

Захід організував Центр інформації про права людини у співпраці із Кримською правозахисною групою за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.