Україна в огні: на Форумі ІСАР “Єднання” обговорювали, як громадянське суспільство наближає перемогу | Центр прав людини ZMINA

Україна в огні: на Форумі ІСАР “Єднання” обговорювали, як громадянське суспільство наближає перемогу

A+ A-

5 грудня традиційно відбувся 11-й Форум розвитку громадянського суспільства від ІСАР “Єднання”. Цього дня під час панельної дискусії в головному залі говорили про те, як українське суспільство залишається стійким під час війни та як наближає перемогу в таких важких умовах.

На думку голови Центру прав людини ZMINA Тетяни Печончик, світу, який був до 24 лютого 2022 року, більше не існує:

“Українці показали, якими неефективними є міжнародні інститути, створені після Другої світової війни, і вимагають від світу змінюватися. З початком великої війни багато громадських ініціатив залишилися працювати в Україні та реагувати на всі виклики, незважаючи на війну. А більшість міжнародних організацій – виїхали”.

Печончик переконана, що за часи незалежності українці пройшли великий шлях набуття суб’єктності. За її словами, громадянське суспільство продовжує битися на різних фронтах, змушує працювати старі неефективні системи або тисне на них, щоб з’явилися нові механізми, які працюють.

“Але в нас ще багато роботи, тому що в інших частинах світу досі є нерозуміння причин цієї війни. Багато хто вважає, що НАТО спровокувало Росію; не знають про кримських татар, а корінним народом Криму вважають росіян. Російські наративи домінують у великій частині світу, тому ми маємо багато говорити про події в Україні, – додає Печончик і продовжує: – Крім того, після перемоги ми маємо стати глобальними гравцями й допомагати громадянським суспільствам в авторитарних країнах боротися за їхню свободу. Саме в цьому, на мою думку, полягає один з векторів руху українського громадянського суспільства”.

Також під час панельної дискусії виступила виконавча директорка Фундації DEJURE Марина Хромих і нагадала про Катерину Гандзюк, яка викривала корупцію і діяльність проросійських сил на Херсонщині, наприклад Кирила Стремоусова, а пізніше загинула внаслідок нападу.

“Маємо навчитися нульовій толерантності до всіх, хто заважає країні просуватися вперед. Сьогодні ми дуже обмежені в інструментах тиску через воєнний стан. Проте ми вміємо об’єднуватися. Й поки наші військові борються на фронті, ми маємо боротися в тилу”, – вважає Хромих.

Дивіться виступ інших спікерів, а також повне відео з трансляції форуму.

Фото: Ірина Іванченко, ZMINA