Багато постраждалих українців не розуміють, що вони жертви воєнних злочинів Росії, – Альона Луньова | Центр прав людини ZMINA

Багато постраждалих українців не розуміють, що вони жертви воєнних злочинів Росії, – Альона Луньова

A+ A-

17 березня в Міністерстві оборони України відбувся круглий стіл, під час якого говорили, як Росія та її військові порушують норми міжнародного гуманітарного права (МГП), а також про стан розслідування воєнних злочинів. Учасниками заходу були представники Міністерства оборони України, правоохоронних органів, зокрема Офісу генерального прокурора, та правозахисники.

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова розповіла, що організація не тільки документує злочини Росії, а також працює задля змінення законодавства, щоб притягнути до відповідальності винних. 

“Під час наших польових місій звільненими територіями ми опитуємо постраждалих від рук росіян, а також свідків, які тільки тоді дізнаються, що вони жертви воєнних злочинів. Можливо, цим пояснюється те, що потерпілі не звертаються до правоохоронних органів. Також люди не вірять, що цей злочин буде правильно зафіксований і що злочинці будуть притягнені до відповідальності. Тому злочини мають бути зафіксовані належним чином”, – зауважила Луньова.

Вона наголосила, що треба вибудовувати співпрацю між правоохоронною системою і правозахисниками, адже правозахисні організації мають багато задокументованих свідчень про звірства росіян. Крім того, важливо збирати інформацію так, щоб не ретравматизувати постраждалих людей та уніфікувати систему збору даних. Також, на думку адвокаційної директорки ZMINA, потрібно створити міжнародний механізм компенсації постраждалим людям.

Окремо Луньова наголосила, що  водночас треба працювати над тим, щоб довести геноцидний умисел у злочинах Росії, але це дуже довга і комплексна робота.

Інна Заворотько, представниця департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України, під час круглого столу зазначила, що українські військові найчастіше стають єдиними свідками воєнних злочинів окупантів, як-от застосування заборонених засобів або методів ведення бойових дій, або є одними з перших свідків під час деокупації українських територій.

“Незважаючи на те що Міністерство оборони України не є правоохоронним органом, а отже не володіє прямим обов’язком і функціоналом щодо фіксування, розслідування і притягання до відповідальності за скоєння воєнних злочинів росіянами, Міноборони є ключовим гравцем у питаннях застосування міжнародного гуманітарного права всіма структурами, які йому підпорядковані. Зокрема, це Департамент юридичного забезпечення МОУ, який я маю честь представляти, і Військова служба правопорядку ЗС України”, – розповіла Заворотько.

Вона також додала, що Міноборони систематично збирає інформацію про випадки ймовірних воєнних злочинів російських військових.

Дивіться запис із круглого столу за посиланням.