“Це може закінчитися смертю у СІЗО”. Що відомо про стан кримчанки Ірини Данилович | Центр прав людини ZMINA

“Це може закінчитися смертю у СІЗО”. Що відомо про стан кримчанки Ірини Данилович

A+ A-

Кримська активістка Ірина Данилович, засуджена окупаційною владою півострова на 7 років за звинуваченням у зберіганні саморобного вибухового пристрою, 21 березня оголосила сухе голодування через те що у сімферопольському СІЗО їй не надають медичної допомоги. Що відомо про її стан здоров’я зараз? У чому небезпека сухого голодування? Наскільки системною є проблема ненадання медичної допомоги в кримських ізоляторах? Як правозахисники кваліфікують те, що відбувається з Іриною Данилович? Про це в ефірі Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин говорив із колишнім політв’язнем Володимиром Балухом, головою Центру прав людини ZMINA Тетяною Печончик та кримською правозахисницею Лутфіє Зудієвою. Про стан кримчанки розповів її батько Броніслав Данилович.

Фото: Крим. Реалії

Ірина скаржилася на нестерпний біль у вухах, згадує Броніслав Данилович побачення з дочкою у сімферопольському СІЗО. Вони бачилися 20 березня.

“Натякнула, що збирається від безвиході оголосити сухе голодування. Казала: “Я не знаю, що робити. Це неможливо терпіти. Голова болить. Іноді втрачаю свідомість. Непритомнію”, – передає батько слова доньки.

Помста за громадянську позицію

Це було друге з двох дозволених побачень на місяць. До квітня Броніслав Данилович не зможе нічого дізнатися про стан доньки. Торік у листопаді лікарі швидкої допомоги виявили в Ірини отит. Медиків викликали на засідання суду, де кримчанці стало зле. Вона скаржилася на різкий біль і часткову втрату слуху. Відтоді жодної допомоги не було. Батько припускає, що це помста за активну громадянську позицію Ірини.

“Як говорив один зі слідчих, тих, хто її катував у підвалах, бив головою об стіл, говорив – це тобі за боротьбу з ковідом. Є думка, що її замовили чиновники від медицини”, – каже Броніслав Данилович.

Він сподівається, що розголос у ЗМІ може врятувати його дочку.

“У неї гнійник у вусі, а вухо поруч із мозком. Якщо піде гній або кров, яка там у неї після побоїв запеклася, це може потрапити в мозок, і це буде смерть. Надія на світову спільноту. Готовий стати на коліна. Допоможіть мені врятувати дочку від вірної смерті”, – звернувся по допомогу батько Ірини.

Голодування – крайній ступінь протесту

Сухе голодування може призвести до дуже важких наслідків і навіть смерті, розповідає колишній політв’язень Володимир Балух. У 2018 році російська влада засудила його до 3 років і 7 місяців колонії-поселення та штрафу в 10 тисяч рублів за схожою статтею —- “зберігання боєприпасів”. А згодом, нібито за побиття начальника ізолятора тимчасового тримання, його засудили до 5 років. На знак протесту Балух тоді також оголошував сухе голодування. Для того щоб піти на такий крок, потрібна впертість і сильний характер, які має Ірина, каже Балух.

“Я не назву цей стан крайнім відчаєм. Це більше стан крайнього спротиву. Коли людину намагаються змусити жити тваринними інстинктами, у людини це спричиняє внутрішній спротив”, – пояснює Володимир Балух рішення Ірини розпочати голодування.

Іншого шляху немає?

Адміністрація СІЗО всіляко примушуватиме відмовитися від голодування, переконуватиме, провокуватиме їжею, розповідає колишній політв’язень. Останній етап – примусове харчування.

“Вона вийшла на той рівень, коли іншого шляху немає. Але коли, не дай Боже, вони почнуть застосовувати примусове годування… Це дуже небезпечний момент. Просто треба мати мудрість відступити. Відступити і не дати з себе знущатися”, – каже Балух.

“Вимагаю припинити знущання”. З листа Данилович

У розпорядженні Центру прав людини ZMINA виявилася копія заяви журналістки про початок голодування. Цитата з листа Ірини в підконтрольний Росії міський суд Феодосії: “Вимагаю припинити знущання з мене і оголошую сухе голодування з 8 години 21 березня до моменту організації для мене діагностики й початку лікування, або до моменту моєї біологічної смерті”. Кінець цитати.

Ненадання медичної допомоги може вбити Ірину, каже голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

“Якщо отит розвинеться і перейде в менінгіт, це може призвести до смерті. Тому ми як правозахисники робимо все максимально можливе, щоб привернути увагу до надання медичної допомоги”, – розповідає Тетяна Печончик.

Імена винних мають бути відомі

У Центрі прав людини ZMINA формують санкційні списки всіх причетних до незаконного позбавлення волі, фабрикації кримінальних справ в окупованому Криму. Це російські слідчі, прокурори, співробітники ФСБ та судді, які виносили незаконні вироки, розповідає голова Центру.

“У справі Ірини Данилович – це суддя Наталія Кулинська, яка наприкінці минулого року ухвалила вирок в абсолютно сфабрикованій справі про нібито зберігання Іриною Данилович вибухівки, яку їй було підкинуто, звичайно. Ми збиратимемо інформацію про співробітників пенітенціарної системи, які не дозволили вивозити наших в’язнів для отримання адекватної медичної допомоги”, – каже Тетяна Печончик.

Повністю читайте текст за посиланням.