Правила, які діють під час війни: у Києві відбувся семінар для журналістів з міжнародного гуманітарного права
12-13 травня 2023 року у Києві відбувся семінар “Міжнародне гуманітарне право для журналістів”, організований Центром прав людини ZMINA за підтримки Представництва Freedom House в Україні.
Його учасниками стали журналісти та редактори регіональних та національних ЗМІ, блогери, фрилансери зі всієї України, а також викладачі факультетів журналістики.
Протягом двох днів учасники розбирали ризики та виклики при висвітленні тематики з міжнародного гуманітарного права (МГП) в умовах повномасштабної війни в Україні, ключову термінологію МГП та основні помилки, до яких вдаються журналісти, висвітлюючи цю тематику.
Окремий блок семінару був присвячений роботі Міжнародного Комітету Червоного Хреста та Товариства Червоного Хреста України, відмінностей у їхній діяльності, а також Національному інформаційному бюро України. Крім того, журналісти ознайомилися із відмітними емблемами і розпізнавальними знаками, встановленими міжнародним гуманітарним правом, їхніми функціями та завданнями.
Під час семінару йшлося про відповідальність за порушення “законів та звичаїв війни”, а також про міжнародні суди та трибунали і кримінальну відповідальність за міжнародні злочини та перспективи притягнення до відповідальності тощо. Зокрема, журналісти розібралися у роботі різних судових інституцій: Міжнародного суду ООН, Міжнародного кримінального суду та Європейського суду з прав людини.
Тренерами та експертами заходу були: Тимур Короткий, віце-президент Української асоціації міжнародного права, радник президента Товариства Червоного Хреста України з міжнародного гуманітарного права, кандидат юридичних наук; Андрій Познякевич, координатор з підтримки оперативної діяльності і реагування Національного комітету Товариства Червоного Хреста України; Юрій Усманов, кандидат юридичних наук, директор Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського інституту міжнародних відносин; Олександр Власенко, речник делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні; Віра Ніколаєнко, юридична радниця делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні; В’ячеслав Маєвський, національний координатор з міжнародного гуманітарного права Національного комітету Товариства Червоного Хреста України; Дмитро Кириченко, головний фахівець з міжнародного гуманітарного права Товариства Червоного Хреста України; Вікторія Петрук, заступниця директора Національного інформаційного бюро; Інна Заворотько, військова юристка, докторка філософії з міжнародного права; Захар Тропін, доцент кафедри міжнародного права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук.
“З початком окупації Криму Україна вже дев’ять років перебуває у стані міжнародного збройного конфлікту, який ще більше поглибився після повномасштабного нападу Росії. Реалії війни – це те, з чим журналісти стикаються у своїй роботі, на жаль, чи не щодня, навіть якщо вони не працюють безпосередньо на фронті”, — зазначила організаторка семінару, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
За її словами, знання основ МГП є важливими не тільки для військових, але і для представників сфери мас-медіа. “Гуманістичні цінності – це те, що ми не маємо втратити навіть під час такої кривавої війни. І роль медіа тут – ключова”, – додала вона.