Українських дітей, викрадених Росією, треба скоріше повертати, аби уникнути впливу пропаганди – Онисія Синюк | Центр прав людини ZMINA

Українських дітей, викрадених Росією, треба скоріше повертати, аби уникнути впливу пропаганди – Онисія Синюк

A+ A-

31 травня у Києві пройшла конференція “UA: Війна. Недоспівана колискова”, приурочена до Міжнародного дня захисту дітей. Правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк стала однією зі спікерок під час сесії, присвяченій депортації українських дітей Росією.

Синюк заявила, що до депортації дітей причетні не лише президент Росії Владімір Путін й уповноважена зі справ дитини Марія Львова Бєлова, на арешт яких видав ордер Міжнародний кримінальний суд, а й інші:

“Це й представники Держдуми, які залучені до цього процесу. Це представники уряду, як федерального, так і окремих регіонів, які найбільше сприяють передачі дітей, зокрема, Московської області й Підмосков’я. Це також очільники окупаційних адміністрацій на окупованих територіях України, які сприяють цьому вивезенню і передачі дітей в російські сім’ї”.

Юристка також розповіла, що ці всі заходи були сплановані й вони розпочиналися відразу після окупації Криму й інших територій України, тобто з 2014 року.

“До цих заходів, зокрема, належить освіта: заміна повністю української програми – російською; заміна навчальних матеріалів на російські замість українських; заборона навчання українською та обмежене вивчення її на окупованих територіях; заміна викладацького складу на лояльний до нової влади”, – наводить приклади Онисія Синюк.

Ще одним з дуже важливих аспектів, на який вона звернула увагу, є терміновість повернення дітей: 

“Чим раніше ми зможемо повернути наших дітей, тим меншим буде вплив російської пропаганди. Адже дехто з дітей може опинитись під впливом тієї пропаганди й повірити у міфи про бандерівців й укронацистів”.

Тоді, зауважує правозахисниця, треба буде проводити реабілітацію цих дітей, інтеграцію їх назад в український простір. Дітям потрібно буде пояснювати, що відбулось насправді. І до цього процесу мають долучитись й батьки або опікуни чи піклувальники.

“Ці всі люди повинні бути свідомі того, як говорити з цими дітьми, як їм пояснювати, що саме відбулося. Що проти них був здійснений злочин, що їхні права були порушені. Тобто пояснювати, роз’яснювати”, – каже Онисія Синюк.

Дивіться відео із заходу тут.