У відновленні України питання реінтеграції має бути ключовим, а права людини є пріоритетними — Альона Луньова
30 червня у Києві пройшла дискусія “Бачення України 2030: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери”, під час якої представили відповідний адвокаційний документ. Документ підготували близько 50 громадських експертів з незалежних аналітичних центрів, громадських організацій та академічних інституцій.
Організатори заходу — Коаліція “Реанімаційний пакет реформ”, Школа політичної аналітики НаУКМА та професор Євген Бистрицький — зазначають, що візійна частина документа була винесена на широке коментування громадськістю. Крім того, ця робота є найбільш всеохопним представленням бачення розвитку соціально-гуманітарної сфери у найближчі роки.
За словами Євгена Бистрицького, який є відповідальним редактором документа, це дослідження містить 400 сторінок, де представлено ліберально-демократичний напрямок реформування України в усіх соціально-гуманітарних сферах — національної ідентичності, громадянського суспільства, медіа, прав людини, освіти та науки, системі охорони здоров’я, соціальної політики, молоді та спорту тощо.
Під час представлення частини про гендерну політику, права людини і реінтеграцію Альона Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA, зазначила, що без правосуддя неможливо говорити про завершення цієї війни та вирішення соціальних питань, пов’язаних з нею.
Луньова зауважила, що через повномасштабну війну в Україні на сьогодні змінився вектор державної політики щодо внутрішніх переселенців; є велика кількість постраждалих внаслідок збройної агресії та значна кількість окупованих територій, на яких системно порушуються права людини. Наразі країна потребує напрацювання політик реінтеграції, приведення у відповідність національного законодавства вимогам ЄС, посилення національного механізму із впровадження принципів гендерної рівності.
Окремо правозахисниця зазначила: через війну поза увагою становище жінок так званих “піклувальних/ доглядових” професій.
Громадські експерти, які працювали над блоком про гендерну політику, права людини і реінтеграцію, у 2030 році бачать державу такою, де:
- відбулась реінтеграція деокупованих територій та їхніх мешканців у правовий, культурний, освітній, інформаційний простір України;
- відновлення прав людини, спроможності громад, територій після деокупації є наскрізними елементами різних політик;
- повноцінно реалізовано на деокупованих територіях реформи, що відбулися у 2014-2023;
- ліквідовано наслідки окупації в соціально-культурному вимірі;
- забезпечено захист та відновлено права постраждалих, а також відновлено правосуддя;
- скоротився розрив між законодавчим регулюванням та соціальною практикою;
- належно захищено права військовослужбовиць.
Альона Луньова також наголосила на проблемах, які є в державі зараз. Серед них: відсутність цілісного бачення щодо реінтеграції;
виїзд та неповернення громадян України; відсутність реалізації компенсаційного механізму для постраждалих внаслідок війни;
гендерний розрив в політичній участі жінок і чоловіків, а також в оплаті праці; неврахування потенціалу жінок у сфері безпеки і оборони та інше.
“Бачення реінтеграції має бути цілісним, а не фрагментарним. У відновленні України питання реінтеграції має бути ключовим”, — переконана Луньова.
Вона додала, що серед червоних ліній, на які має звертати держава при впровадженні політик, є права людини: “Права людини є пріоритетними, вони не можуть бути забуті через війну”.
Ознайомитися з повним текстом документа “Бачення України 2030: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери” можна тут. Дивіться відео з презентації документа за посиланням.