В Україні відроджується театр з Маріуполя, режисера якого ZMINA допомогла вивезти з окупації
У Києві відроджується перший недержавний театр Донеччини “Терра Інкогніта” з Маріуполя. Художнього керівника театру Анатолія Левченка та його родину минулого року команда Центру прав людини ZMINA допомогла вивезти з окупації.
Про це стало відомо 3 квітня під час пресконференції у Києві.
Анатолій Левченко знаходився у полоні представників РФ в Донецьку майже 10 місяців, а після звільнення разом з родиною наважився виїхати на підконтрольну територію та звернувся із цим запитом до Центру прав людини ZMINA.
Людмила Янкіна, керівниця напрямку із захисту громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA, розповіла, що із Анатолієм Левченком вони особисто зустрілися вперше під час заходу:
“Раніше ми не знали одне одного, я нічого не знала про пана Анатолія. Я лише чула, що режисера Маріупольського театру викрали росіяни і він у полоні. Згодом до мене звернувся друг Анатолія і сказав, що режисера потрібно вивести з окупації. Таку людину, як Анатолій Левченко, потрібно було вивести з окупації, адже йому загрожував новий полон”.
Янкіна розповіла, що одразу почала перемовини з декількома організаціями, які займаються вивезенням людей з окупованих територій.
“Вивезення пана Анатолія для нас було дійсно важливим завданням. І коли вже це все сталося, коли наш донор підтвердив можливість виділити суму коштів на вивезення режисера з родиною, і потім, коли Анатолій подзвонив вже з мирної території, прислав фотографії, що він вже знаходиться на свободі, я заплакала”, — згадує правозахисниця.
Людмила Янкіна нагадала, що ZMINA займається підтримкою цивільних заручників, тобто осіб, яких незаконно позбавили свободи на окупованих територіях представники РФ, і організація постійно отримує запити від людей.
Янкіна переконана, що зараз якомога більше людей мають спрямовувати свої зусилля на підтримку людей в окупації.
“Це не просто історія якоїсь окремої сім’ї, це про збереження нашої спадщини, культурної спадщини, це про збереження нашого народу”, — додала правозахисниця.
Перша вистава театру – “Світло вкінці тунелю” за п’єсою Неди Нежданої — відбудеться вже цієї суботи та неділі, 6 та 7 квітня, у Києві в Центрі Леся Курбаса. Саме ця п’єса мала бути представлена 25 лютого 2022 року у Маріупольському драматичному театрі, де Анатолій Левченко був головним режисером.
Ця п’єса розгортається в приміщенні міського моргу, де дві молоді жінки виявилися замкненими на ніч. Все, що залишається, – ділитися думками, страхами, надіями і перебирати можливі версії того, що сталося. Головна ідея п’єси — відчути справжню важливість деяких базових цінностей: наприклад усвідомити, що без свободи вибору, без права ухвалювати самостійні рішення і нести за них відповідальність життя людини стає, можливо, більш легким і простішим, але позбавляється сенсу і глузду.