Представники влади та експерти говорили про можливі механізми люстрації для тих, хто співпрацював з ворогом
24 квітня у Києві Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим провело зустріч з представниками державних органів влади, народними депутатами України та експертами щодо підходів до перевірок тих осіб, які співпрацювали з державою-агресором.
Під час зустрічі учасники говорили про міжнародний досвід та стандарти проведення таких перевірок, а також про можливі оцінки та наслідки колабораційної діяльності громадян України.
Постійна Представниця Таміла Ташева наголосила, що держава не збирається притягати до відповідальності кожного лише за фактом проживання на окупованій території. Ташева також повідомила, що Представництво продовжує розробляти можливі політики притягнення до відповідальності за співпрацю з ворогом.
Як зауважила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, люстрація, тобто перевірки, є сталим механізмом перехідного правосуддя, який використовували різні країни для подолання наслідків тоталітарного минулого або наслідків війни.
“Попри те, що в Україні ми мали свій власний досвід люстрації 2014-2016 років і його складно назвати успішним, маємо розглядати можливість запровадження таких перевірок. Вони дозволять тимчасово усунути від найвищих посад у державі та важливих керівних посад на звільнених територіях окремих громадян, які скомпрометували себе добровільними зв’язками та співпрацею з РФ після початку війни у 2014 році, а також обіймали відповідні “посади”, виконували управлінські функції на окупованих територіях”, — вважає Луньова.
Експертка також додає, що такі механізми важливі не тільки для повернення довіри до апарату державного управління і до української влади загалом на деокупованих територіях, але й для меморіалізації та встановлення правди про збройну агресію РФ.