ZMINA зустрілась із кандадатами до Європараменту в Чехії
Наприкінці квітня й на початку травня менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Тетяна Жукова здійснила адвокаційну поїздку до Чехії за підтримки громадської організації Nesehnuti. Вона зустрілася з кандидатами в євродепутати від різних партій, а також чеським МЗС, громадянським суспільством, українською громадою та журналістами.
6-9 червня у 27 країнах ЄС відбудуться вибори до Європарламенту, які вирішать подальший курс інституції на 5 років. Європарламент – одна із трьох головних інституцій в ЄС, яка обирає президента Єврокомісії, затверджує її склад, створює комітети для розслідування порушення законодавства ЄС та ухвалює європейський бюджет. Крім цього, Європарламент ухвалює резолюції та звернення до інших країн.
Зважаючи на вагу Європаламенту та його членів на міжнародній арені, чеська організація Nesehnuti ініціювала поїздку напередодні виборів, щоб вже з початку свого мандату євродепутати підтримували тему України на вершині порядку денного, робили резолюції про цивільних українців, яких росіяни незаконно утримують в неволі, та закликали світ до підтримки постраждалих і жертв російської збройної агресії.
Зокрема, Тетяна Жукова зустрілась із кандидатами партій TOP 09, KDU-ČSL, SPOLU, Piráti, Zelení. Кандидати в євродепутати отримали рекомендації щодо резолюцій, звернень та політичних заяв: про українців, які перебувають в неволі, депортованих дітей і знищену культуру, про те, що війна почалася 10 років тому й усі потерпілі потребують справедливості, про потребу створення механізму повернення українських цивільних із полону за медіації третіх сторін.
“Важливо ще до початку їхнього мандату вказати на теми, які потребують особливої уваги: за якихось 500 кілометрів від Чехії ракети літають на домівками мирних жителів, жінок і пенсіонерів катують у підвалах, дітей викрадають і стирають їхню ідентичність, люди гинуть… І це все на фоні постійних ядерних погроз Кремля та відкритої ненависті до “колективного Заходу”. Необхідно, щоб одразу після виборів євродепутати активно взялися до роботи з підтримки України у захисті від російської агресії та відновленні справедливості, бо ми не можемо дозволити собі гаяти часу, якого в нас немає”, – поділилася Жукова.
Крім цього, менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA зустрілась із працівниками Міністерства закордонних справ Чехії, зокрема із заступником міністра Яном Маріаном. Вона підняла питання візитів чеських дипломатів на судилища проти українців на території Російської Федерації, бездіяльність Міжнародного комітету Червоного Хреста, долучення так званих “нейтральних” країн до напрацювання механізму повернення українців із російського полону, потребі в підтримці уваги до порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму й написання листів до політв’язнів у межах кампанії “Листи до вільного Криму“.
Ян Маріан взяв до уваги рекомендації та запевнив у непохитній підтримці України: “Я запевнив українських правозахисників, що українські політв’язні не забуті. Чехія уважно стежить за дотриманням прав людини в окупованому Криму, говорить про порушення прав людини та підтримує тих, хто їх захищає”.
Представниця ZMINA також дала кілька інтерв’ю про потерпілих від порушень прав людини і воєнних злочинів, вчинених через російську агресію проти України, для чеських медіа iDNES.cz та iROZHLAS. Вона розповіла читачам про кримську громадянську журналістку Ірину Данилович, проти якої росіяни сфальсифікували справу й засудили до 7 років ув’язнення, про політичних бранців Констянтина Ширінга та Джеміля Гафарова, які загинули за гратами російських тюрем, про смм менеджерку модного бренду Леніє Умерову, яку росіяни звинувачуть у “шпигунстві”, про жительку Маріуполя Мар’яну Чечелюк, яку росіяни безпідставно утримують в неволі вже два роки.
“Мене все ще шокує, скількох цивільних українців Росія утримує в неволі. Мене також шокує, що хоч минуло десять років від початку окупації Криму, ми досі не придумали жодного дієвого механізму їхнього звільнення. Ми обмінялися з Росією лише десятками цивільних полонених, а їх багато тисяч. Вони тримають наших людей у підвалах, ми повинні діяти”, – наголосила Тетяна.
Наостанок, Жукова зустрілась із громадянським суспільством Чехії, Офісом демократичних сил Білорусі та українською громадою. Сторони обговорили останні дані про порушення прав людини, воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені російськими окупантами; обмінялися досвідом щодо підтримки політв’язнів; домовилися про подальші спільні дії й дійшли згоди про необхідність примноження зусиль із підтримки України та зменшення впливу Росії на території ЄС.
Вибори до Європарламенту наближаються в той час, як радикальні партії, що виправдовують агресію Росії проти України, набирають прихильників. За демократичний лад потрібно боротися й одним із інструментів є присутність на виборах. Закликайте знайомих європейців віддати свій голос за демократію, майбутнє Євросоюзу, наше спільне майбутнє!