“До повернення дітей система має бути готова вже зараз”, — правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк
В Офісі Президента України представили Білу книгу з “Реінтеграції дітей, які пережили депортацію та примусове переміщення: міжнародні стандарти та найкращі практики для України”. Її підготувала Міжнародна експертна група Bring Kids Back UA.
На заході рекомендації представили старша радниця з перехідного правосуддя Шаранжіт Пармар (Канада) та старший експерт з перехідного правосуддя і урядових зв’язків Фонду “Партнерство за сильну Україну” Ентоні Тріоло (Канада). Вони запропонували стратегію комплексної реінтеграції та реабілітації дітей, розроблену на основі міжнародних стандартів і досвіду таких країн, як Руанда, Сьєрра-Леоне та Аргентина. В цих державах у XX столітті відбувались багаторічні військові конфлікти, жертвами яких стали тисячі дітей.
Співголова Міжнародної експертної групи, очільниця IBAHRI (Інституту прав людини Міжнародної асоціації юристів) Гелена Кеннеді (Велика Британія), зазначила: “Біла книга наголошує на необхідності підтримання психічного здоров’я та психосоціальної підтримки як наріжного каменю реінтеграції. Без цілеспрямованого втручання дітям може бути важко пережити складну травму, включно з відчуттям залишеності чи розгубленості, спричиненими примусовою асиміляцією до російської культури”.
Експерти рекомендують продовжувати системний перехід України від інституційного догляду до сімейних форм виховання, розбудовувати підходи до правосуддя, дружнього до дитини, упроваджувати довгострокові програми реінтеграції та реабілітації дітей у громадах.
На це заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук зазначила, що влада прислухається до порад експертів: “Аналітика та рекомендації міжнародних експертів, викладені в Білій книзі, будуть основою подальших рішень та практичних дій із всебічної реінтеграції повернених дітей, щодо яких були скоєні злочини депортації чи примусового переміщення”.
Радниця – уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук вважає, що доступ до соціально-психологічних послуг має бути наданий не лише дітям, які пережили травми, а й їхнім родинам.
Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив на важливості збору доказів без повторної травми для дітей.
На заході були також присутні онлайн члени Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, народні депутати, представники українських та міжнародних правозахисних організацій, зокрема правова аналітикиня Онисія Синюк Центру прав людини ZMINA.
“Біла книга — це стратегічний документ, орієнтир, на основі якого повинна бути побудована практична система втілення. – вважає Онисія Синюк. — Система, яка враховуватиме найкращі інтереси дитини, стандарти, як в межах здійснення правосуддя, так і повернення дітей в сімейні форми виховання, належної психосоціальної допомоги, з оцінкою потреб кожної дитини та розумінням, з якого контексту ці діти повертаються. Тому важливо відстежувати політику, яку РФ впроваджує на окупованих територіях, щодо освіти, індоктринації, мілітаризації українських дітей, розуміти травматизацію від розлучення з батьками, родичами, звичною спільнотою. Програма реабілітації та реінтеграції повинна враховувати ці виклики. Побудова такої системи на основі рекомендацій Білої книги — це завдання України на найближчий час.”
Напрацювання експертів і представлену Біла книга обговорюватимуть учасники Міністерської конференції з питань людського виміру Формули миру, яка відбудеться в Монреалі (Канада) 30–31 жовтня 2024 року. На Конференцію зберуться міністри закордонних справ країн – партнерів України та експертів з міжнародних і громадських організацій. Вони розроблятимуть дорожню карту для повернення українських військовополонених, незаконно затриманих цивільних осіб і депортованих дітей.
“До повернення дітей система має бути готова вже зараз. На жаль, через навмисні перешкоди та відмову виконувати свої зобов’язання наразі в Україну повернулося лише 388 депортованих та/або примусово переміщених дітей. — зазначила Онисія Синюк.— І держава, і громадянське суспільство, і міжнародні партнери працюють, щоб ця цифра збільшувалася, тому стандарти та система реінтеграції та реабілітації дітей, координація між всіма учасниками, розподіл ресурсів мають бути належно організовані до повернення дітей . Не кажучи вже про те, що 388 повернутих дітей, а також ті діти, які повертаються на підконтрольну Україні територію з окупованих територій, потребують підтримки та забезпечення вже зараз”.
Свою першу Білу книгу “Захист дітей від примусових переміщень та депортації” Міжнародна експертна група оприлюднила в серпні 2024 року. В ній представлено всебічний аналіз примусових переміщень та депортацій дітей, наведено чіткі докази воєнних злочинів Росії та серйозних порушень міжнародного права. Біла книга підкреслює системний характер депортації, яку здійснює Росія, зокрема на прикладі примусової паспортизації, мережі державних “військово-патріотичних” та “оздоровчих таборів”, які мають на меті ідеологічне перевиховання та мілітаризацію українських дітей.