Комісія ООН з розслідування порушень в Україні підтвердила, що катування українців є злочином проти людяності | Центр прав людини ZMINA

Комісія ООН з розслідування порушень в Україні підтвердила, що катування українців є злочином проти людяності

A+ A-

Катування українських військових та цивільних полонених є скоординованою державною політикою Росії та сягає злочину проти людяності. Про це йдеться у новому звіті Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні, представленому Генеральній асамблеї 29 жовтня 2024 року.

“На підставі отриманих доказів можна стверджувати, що російська влада діяла в рамках скоординованої державної політики застосування катувань проти українських цивільних осіб і військовополонених і в такий спосіб вчинила злочин проти людяності”, — заявив голова Комісії Ерік Месе.

Задокументовані випадки, як зазначають у звіті, свідчать, що російська влада залучила до скоєння цього злочину персонал, який діяв узгоджено та серед якого були чітко розподілені обов’язки. Так, зібрані комісією свідчення вказують на причетність до катування українців посадових осіб Федеральної служби виконання покарань і Федеральної служби безпеки РФ, а також офіцерів ЗС РФ.

Комісія також дійшла висновку, що задокументовані випадки демонструють, що російська влада вчиняла сексуальне насильство як форму тортур під час затримання, що є катуванням.

Раніше Центр прав людини ZMINA, Всесвітня організація проти катувань та Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) проаналізували задокументовані випадки катувань та іншого жорстокого поводження з українськими цивільними на територіях України, окупованих російськими військовими у лютому-березні 2022 року та звільнених пізніше того ж року. Аналіз показав, що ці порушення були широко поширеними, систематичними і можуть становити злочини проти людяності переслідування політичної групи. 

“Те, що комісія підтвердила, що катування українських цивільних та військовополонених є не так званими ексцесами виконавців, а частиною спланованої політики, вкрай важливо в контексті притягнення до відповідальності вищого політичного та військового керівництва Росії. Ми з колегами, водночас, бачимо навіть ширшу картину, а саме злочин проти людяності по типу “переслідування”, який РФ здійснює через свавільні затримання, насильницькі зникнення, катування та жорстоке поводження, сексуальне насильство та низку інших злочинів. На нашу думку, саме переслідування мають розслідувати міжнародні механізми, зокрема МКС”, – наголосила Єлизавета Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA.

Нагадаємо, що на початку жовтня під час заходу в межах Варшавської конференції з людського виміру ОБСЄ Медійна ініціатива за права людини, Центр прав людини ZMINA та Всесвітня організація проти катувань (ОМСТ) закликали розслідувати випадки катування і переслідування українців в окупації як злочин проти людяності.