Звіт Єврокомісії щодо прогресу України на шляху до ЄС урахував рекомендації правозахисників
4 листопада 2024 року відбулося позачергове засідання Комітету з питань інтеграції України до ЄС, яке було присвячене звіту Єврокомісії щодо України. У ньому взяли участь дипломати, українські високопосадовці, а також представники громадянського суспільства, зокрема й громадські організації, які готували тіньовий звіт.
Зокрема, участь у засіданні взяла й адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
У своєму виступі вона зазначила, що звіт щодо прогресу України в межах Пакета розширення — 2024, який оприлюднила Європейська комісія 30 жовтня 2024 року, містить чимало рекомендацій, що зазначені в тіньовому звіті правозахисників.
“Ми побачили у звіті Єврокомісії багато важливих рекомендацій, частина з них може бути впроваджена вже зараз. Наприклад, уже зараз може бути ухвалений законопроєкт № 5488 “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації”, який має створити належні умови для притягнення до відповідальності за дискримінацію за різними ознаками. У разі ухвалення він посилить відповідальність за злочини на ґрунті нетерпимості та внесе гендерну ідентичність до переліку підстав, на яких скоюються злочини на ґрунті ненависті. Також уже зараз можуть бути ухвалені оновлення до Національної стратегії у сфері прав людини та ухвалений відповідний план дій для її реалізації, бо попередній закінчився ще у 2023 році”, — розповіла Альона Луньова.
Водночас адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA зауважила, що звіт Єврокомісії не містить важливого фокуса — ситуації з правами людини в умовах подолання наслідків війни.
“Ми знаємо, що існує позиція, що у звіті про розширення ЄС не має бути питань і вимог, які стосуються тимчасово окупованих територій та захисту прав людини в умовах подолання наслідків війни. Водночас ідеться про мільйони людей, права яких можуть бути й уже обмежені внаслідок відсутніх у державі політик щодо документів, виданих в окупації, щодо притягнення до відповідальності тощо. Ми не можемо ігнорувати ці ризики, і це також про фундаментальні права”, — наголосила Альона Луньова.
Перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко наголосив, що український парламент активно імплементує в законодавство євроінтеграційні рекомендації як з боку європейських партнерів, так і з боку громадського сектору.
“Ті законопроєкти, про які згадувала ZMINA, зокрема й № 5488, — це все є в порядку денному Верховної Ради й буде ухвалене”, — повідомив Олександр Корнієнко.
Він також наголосив на необхідності посилення інституційної спроможності органів влади на шляху європейської інтеграції. “Ми вже звернулися під час скринінгу до Єврокомісії, офіційно. Донесли цю позицію, що Україна потребує додаткових ресурсів саме для оплати праці у сфері державної служби”, — сказав перший заступник голови Верховної Ради України.
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що виконання Україною своїх завдань і зобов’язань на шляху до Європейського Союзу відбувається в безпрецедентних обставинах, адже працювати доводиться в умовах війни. Вона зауважила, що звіт Єврокомісії чітко вказує на ті ділянки, які потребують доопрацювання і збільшення зусиль.
Своєю чергою пані посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова заявила, що звіт Єврокомісії щодо України в межах Пакета розширення — 2024 є загалом дуже позитивним попри війну, проте є сфери, в яких Єврокомісія висловлює критику та зауваження, як-от децентралізація чи свобода слова.
Нагадаємо, що 29 жовтня 2024 року коаліція громадських організацій, до якої входять Лабораторія законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, ZMINA, “Адвокат майбутнього” та Асоціація правників України, представила в Києві Тіньовий звіт до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році. Це перший звіт, який громадський сектор України надає Європейській комісії після отримання Україною статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Експерти оцінювали період із червня 2023 до серпня 2024 року й надали 350 рекомендацій, частину з яких підготувала ZMINA.