Держава має напрацювати цілісну систему підтримки постраждалих від війни — Альона Луньова на нараді в ОП | Центр прав людини ZMINA

Держава має напрацювати цілісну систему підтримки постраждалих від війни — Альона Луньова на нараді в ОП

A+ A-

12 листопада 2024 року в Офісі президента відбулася нарада щодо напрацювання державної візії системи підтримки тих, хто постраждав від війни. Основою цієї візії може стати Концепція вдосконалення національної системи засобів правового захисту та підтримки постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, яка була напрацьована робочою групою на базі Офісу омбудсмана із залученням експертів державного сектору та громадських організацій. Концепція була представлена влітку, вона містить аналіз тих проблем, які наразі існують у сфері підтримки постраждалих осіб, і пропозиції щодо покращення ситуації.

Фото: Офіс президента України

Так, під час цієї зустрічі заступниця керівника Офісу президента України Ірина Верещук заявила, що держава має напрацювати цілісне бачення підтримки різних категорій осіб, постраждалих від російської агресії та запевнила, що Концепція захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ проти України, буде ухвалена до кінця цього року.

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, яка також була присутня на нараді, зазначила, що ця Концепція насамперед була розроблена з метою вдосконалення системи підтримки осіб, постраждалих від збройної агресії проти України. 

“Якщо говорити про ключову проблему, яку нам варто вирішити, це дуже серйозна розрізненість і загалом неузгодженість підходів щодо підтримки постраждалих. І навіть процедури визначення належності до цих категорій — різні”, — наголошує Альона Луньова.

Станом на зараз на рівні національного законодавства України, починаючи з 2014 року поступово визначалися категорії осіб, які зазнали шкоди саме внаслідок збройної агресії проти України. Це, зокрема: (a) особи, позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та члени їхніх сімей; (b) особи, зниклі безвісти за особливих обставин, та члени їхніх сімей; (c) особи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння; (d) діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; (e) внутрішньо переміщені особи; (f) особи, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації; (g) особи, постраждалі внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС. 

Фото: Офіс президента України

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA додає, що наразі, на жаль, на державному рівні відсутня системна підтримка тих громадян, які постраждали від воєнних злочинів РФ найбільше.

Визначені щонайменше сім категорій осіб, які вважаються такими, що постраждали від війни, і так чи інакше підтримуються державою. Разом з тим, відсутня системна підтримка тих осіб, які найважче постраждали, шкоду життю і здоров’ю яких завдано воєнними злочинами та грубими порушеннями прав людини. І наше завдання зробити так, щоб ці найуразливіші категорії були підтримані”, — зазначила Альона Луньова. 

Нагадаємо, що 5 липня 2024 року в Україні вперше за 10 років війни презентували Концепцію вдосконалення національної системи засобів правового захисту та підтримки постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, яка була напрацьована робочою групою на базі Офісу омбудсмана. Активну участь у розробці документа, який має на меті покращення системи захисту постраждалих громадян, брала й адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова. 

До презентації також долучилися представники Центру прав людини ZMINA. Зокрема Альона Луньова, яка відповідала саме за зведення пропозицій та підготовку відповідного тексту Концепції. 

З Концепцією ознайомитися можна тут.

Цей матеріал профінансований UK International Development від Уряду Великої Британії; висловлені погляди не обов’язково відображають офіційну позицію Уряду Великої Британії.