Росія примусово передала до російських сімей щонайменше 314 українських дітей: новий звіт Єльської лабораторії | Центр прав людини ZMINA

Росія примусово передала до російських сімей щонайменше 314 українських дітей: новий звіт Єльської лабораторії

A+ A-

3 грудня 2024 року Гуманітарна дослідницька лабораторія Єльського університету опублікувала свій третій звіт “Російська систематична програма примусового всиновлення та опіки українських дітей”, який розкриває деталі систематичної програми всиновлення в РФ депортованих українських дітей.

Систематична політика російської влади

Примусове передання під опіку та всиновлення – це систематична та спланована політика РФ. Росія готувала свою правову систему, щоб зробити це можливим, для цього й спрощувала отримання дітьми російського громадянства, і після незаконного долучення українських територій до складу РФ “тимчасова опіка” почала переходити в усиновлення. Ця політика була ініційована Путіним та його підлеглими з метою “русифікації” українських дітей та здійснюється низкою державних органів РФ у тісній співпраці з окупаційними владами Донецька та Луганська. Ключові ролі відіграють також уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова, заступниця секретаря генеральної ради партії “Єдина росія” та заступниця очільника Державної думи Федеральних зборів РФ Анна Кузнецова, міністерство освіти РФ тощо.  

Онисія Синюк, правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA, заявила, що це дослідження ще раз підтверджує спланованість і систематичність російської політики щодо зміни національної ідентичності українських дітей, перетворення їх на росіян.

“Росія задля цього змінювала власне законодавство, спрощувала процедуру отримання російського громадянства і, поширивши на окуповані території свою правову систему після незаконного їхнього долучення до складу РФ, по суті, ставилася до українських дітей як до російських. Ніякі гуманітарні міркування не виправдовують переміщення українських дітей на територію РФ, нав’язування їм російського громадянства, внесення дітей до державних баз для всиновлення та передання цих дітей у російські сім’ї – під опіку та на всиновлення. Той факт, що ніякої інформації про українське походження цих дітей немає, а “тимчасова опіка” перетікає в усиновлення, лише додатково свідчить про злочинні наміри та намагання приховати злочин. Не менш важливим є наголос на відповідальних особах та органах і їхній безпосередній ролі у втіленні політики”, – наголосила вона.

Факти й цифри звіту

Звіт Гуманітарної дослідницької лабораторії Єльського університету надає детальний огляд масштабної системи примусової депортації та всиновлення українських дітей у Росії. Дослідження базується на ретельному аналізі документів, свідчень та російських баз даних. 

Так, дослідникам вдалося встановити щонайменше 314 українських дітей, які були передані до російських сімей у межах політики примусового передання під опіку та на всиновлення з лютого 2022 року. 148 дітей із загальної кількості були внесені до російських баз для всиновлення, а 42 дитини вже були передані під опіку або на всиновлення. Щонайменше 67 дітям із 314 було нав’язане російське громадянство після депортації до РФ. 

У звіті зазначається, що дітей було вивезено до щонайменше 21 регіону Росії, де їх передали до сімей російських громадян або ж установ для догляду за дітьми.

Водночас дослідники уточнюють, що 314 – це не фінальна цифра дітей, які зазнали політики примусового передання під опіку чи на всиновлення, оскільки не було можливості повністю розглянути всі профілі дітей у базах для всиновлення, а також детально дослідити всі потенційні випадки.  

Міжнародні злочини

Депортація та примусове всиновлення українських дітей є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права і можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини та злочини проти людяності. Окремо ці дії не є прямим доказом геноциду, але в сукупності з іншими злочинами можуть стати підставою для відповідного обвинувачення за Римським статутом.

Центр прав людини ZMINA закликає міжнародну спільноту посилити тиск на Росію, щоб повернути всіх викрадених українських дітей додому. Ініціатива президента України Bring Kids Back UA очолює боротьбу за їхнє повернення та возз’єднання з рідними.

“Цей звіт має стати початком пошуку українських дітей у російській системі опіки та всиновлення, адже й самі автори наголошують, що 314 дітей не фінальна цифра, і поштовхом до нових обвинувачень”, – зазначила Онисія Синюк.

Нагадаємо, що 10 жовтня 2024 року в Києві було презентовано звіт “Вкрадене дитинство: як білоруський режим стирає ідентичність українських дітей через переміщення, перевиховання та мілітаризацію”, який розкрив деталі причетності та співучасті Білорусі в російських злочинах. Зокрема, у документі йшлося про те, що щонайменше 2219 українських дітей з окупованих територій були переміщені на територію Білорусі з 2021 до червня 2024 року. Причому Алєксандр Лукашенко особисто заклав основу для вивезення українських дітей і злочинної політики мілітаризації та знищення української ідентичності. Правозахисники закликали заарештувати відповідальних за ці злочини осіб. 

Над дослідженням працювали Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, правозахисна організація “Вясна” та BelPol за підтримки Freedom House. 

Ознайомитися з новим звітом Єльської лабораторії гуманітарних досліджень можна українською та англійською мовами.