XIII Форум розвитку громадянського суспільства: ZMINA провела панель про волонтерство під час війни
5 грудня 2024 року, у Міжнародний день волонтера, у Києві відбувся XIII Форум розвитку громадянського суспільства ІСАР “Єднання”, під час якого Центр прав людини ZMINA спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини провів панельну дискусію “Волонтерство під час війни: загрози, виклики та перешкоди”.
Особливу увагу під час панелі приділили інформації про волонтерів і активістів, яких убила Росія за три роки повномасштабного вторгнення в Україну.
Юрист Центру прав людини ZMINA Даниїл Попков розповів про задокументовані випадки загибелі цивільних активістів, журналістів і волонтерів та представників громадянського суспільства внаслідок викрадень, жорстокого поводження й застосування тортур, підривів і обстрілів гуманітарних та евакуаційних місій під час російської агресії.
“Це історії про мужність і відвагу людей, які продовжували свою роботу навіть у найважчих умовах війни, і трагічні випадки, які демонструють небезпеки, з якими стикаються активісти та волонтери”, – наголосив Даниїл Попков.
Аналітикиня Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Владлена Падун під час свого виступу окреслила основні виклики, з якими сьогодні стикаються волонтери, зокрема зупинилась і на бюрократичних складнощах, пов’язаних з новими правилами ввезення гуманітарної допомоги, прогалинах у сфері податків та звітності, а також кримінальному переслідуванні волонтерів за законом №2155-ІХ.
“Ми бачимо, що законодавчі зміни часто вводяться поспішно, без урахування реалій роботи громадських організацій. Це створює додатковий тиск, а подекуди й серйозні ризики для діяльності волонтерів”, – зазначила Владлена Падун.
Тарас Щербатюк, координатор приймальні УГСПЛ у Черкасах, акцентував на локальних проблемах волонтерської діяльності. Він навів конкретні приклади переслідувань активістів, зокрема справи Олександра Артищенка та В’ячеслава Битого, які постраждали через свою громадську діяльність.
Також Тарас Щербатюк зазначив, що захист активістів на місцях значною мірою залежить від роботи правоохоронних органів, які не завжди належним чином реагують на випадки переслідувань і погроз.
Юлія Коваленко, юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ, представила ключові справи, які вдалося виграти завдяки зверненням до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Вона зазначила, що отримання компенсацій на національному рівні залишається серйозним викликом, проте існують і позитивні прецеденти.
Модераторка панелі Тетяна Безрук, керівниця напряму захисту громадянського суспільства ZMINA, підсумувала дискусію: “Цей форум укотре довів, наскільки важливим є захист волонтерів і активістів у нинішніх умовах. Робота громадянського суспільства – це не просто допомога, це боротьба за життя і права людей”.