ZMINA на форумі #IBelong: виклики щодо громадянства під час війни
12–13 грудня 2024 року в Києві відбувся форум “Громадянство та безгромадянство в Україні: воєнні та повоєнні виклики”, присвячений 10-й річниці глобальної кампанії #IBelong. Форум організований БФ “Право на захист” за підтримки УВКБ ООН і Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Метою заходу стало підвищення обізнаності суспільства та органів влади щодо викликів, пов’язаних із громадянством, зокрема проблематики осіб без громадянства та під ризиком безгромадянства.
Форум об’єднав представників державних органів, міжнародних і національних організацій, науковців, студентів та самих осіб без громадянства. Центр прав людини ZMINA на заході представляла адвокаційна директорка Альона Луньова, яка виступила на двох ключових панельних дискусіях:
- “Інститут громадянства в Україні під час війни: не чіпати чи не чекати?”;
- “Припинення громадянства України та скасування рішень щодо громадянства”.
У межах дискусій учасники обговорювали актуальні питання щодо впливу війни на інститут громадянства в Україні й на питання потреби його реформування.
Альона Луньова підкреслила, що будь-які зміни в інституті громадянства мають ураховувати необхідність подолання наслідків війни, а також ураховувати інтереси людей, які залишаються на тимчасово окупованих територіях України.
“Будь-які зміни до законодавства України, які стосуються громадянства, мають ураховувати необхідність подолання наслідків війни, з одного боку, а з іншого – це не можуть бути необачні кроки, які спрямовані на те, щоб українці, які виїхали з окупації або які продовжують залишатися в окупації, були під ризиком позбавлення або втрати громадянства України”, – наголосила Альона Луньова.
Вона зазначила, що РФ проводить цілеспрямовану політику з примусової паспортизації українців, щоб якомога більше громадян України отримали російські паспорти. Через обмеження доступу до медичної допомоги, соціальних виплат, пенсії, обмеження права власності й навіть свободи пересування країна-агресорка тисне на українських громадян, які залишаються в окупації, з метою нав’язати їм власне громадянство. Україна має враховувати такі цілеспрямовані злочинні дії РФ.
У Законі України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” прямо визначено, що примусове автоматичне набуття громадянами України на окупованих територіях громадянства РФ не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України. Втім, законодавство не визначає, що таке автоматичне примусове набуття громадянства РФ.
“Насправді на окупованих територіях відбувається злочин нав’язування громадянства РФ, але отримання громадянства не відбувається автоматично. Для людей створюють такі складні умови, в яких вони не можуть проживати на захопленій РФ території України без російського паспорта. І змушують під час оформлення паспорта окупанта писати заяву чи навіть записують відео з так званою присягою громадянина РФ. Ці практики країни-агресорки варто враховувати під час напрацювання змін до законодавства про громадянство України, щоб не створити додаткові пастки. Наразі у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти, які передбачають можливість втрати громадянства України через добровільне набуття паспорта країни-агресорки. Ця норма має суттєві ризики для громадян України”, – резюмувала адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA.
Фото: БФ “Право на захист”.
Цей матеріал профінансований UK International Development від Уряду Великої Британії; висловлені погляди не обов’язково відображають офіційну позицію Уряду Великої Британії.