Школа солідарності від Freedom House: ZMINA поділилася досвідом підтримки ЛГБТІК+-спільноти
15–17 січня 2025 року у Києві відбулася Школа солідарності для ЛГБТІК+-активістів та союзників, організована Freedom House Ukraine. Програма заходу була спрямована на адвокацію прав ЛГБТІК+-спільноти, поглиблене розуміння політичного контексту, соціального ландшафту та розвиток навичок ефективної взаємодії з владою, громадськими організаціями та міжнародними партнерами.
Проєктна менеджерка Центру прав людини ZMINA Ірина Юзик зробила презентацію, присвячену діяльності неурядового сектору у сфері захисту прав ЛГБТІК+. Вона акцентувала на важливості адвокації рівності та недискримінації, ролі союзників і союзниць та необхідності протидії мові ворожнечі в медіа.
“Наші союзники та союзниці — це прогресивні медіа, феміністичні організації, ліві активісти/ки, зокрема екологічні організації, анархісти, організації людей з інвалідністю, по захисту прав інтересів людей, що живуть з ВІЛ-СНІД, ромські та єврейські. Важливо усвідомлювати, що ЛГБТКІ+-спільнота не самотня у своїй боротьбі за права людини, особливо у просуванні законопроєкту 5488 про посилення покарання за злочини на ґрунті ненависті, а також за цивільні партнерства”, — зазначила Ірина Юзик.
Протягом трьох днів учасники опрацьовували важливі для спільноти теми, які включали:
- Політичний контекст функціонування ЛГБТІК+-руху в Україні.
- Аналіз соціального ландшафту та потреб ЛГБТІК+-спільноти.
- Визначення ключових загроз, проблем та потреб.
- Взаємодію з владними інституціями та міжнародними стейкхолдерами.
- Адвокацію прав ЛГБТІК+-спільноти на національному та локальному рівнях.
Тренером виступив Святослав Шеремет, координатор з політики та законодавства Національного ЛГБТІ-консорціуму, а серед спікерів також були Оксана Субурай, програмна менеджерка Freedom House, Андрій Кравчук, представник Правозахисного ЛГБТ Центру “Наш світ”, Олег Максим’як, помічник-консультант народної депутатки України / ГО “Точка опори ЮА”.
“До руху за права людини для ЛГБТІК+ стрімко приходять нові, амбітні активістки та активісти. Нове покоління не обтяжене досвідом млявої адвокації нульових і початку десятих років. Нове покоління налаштоване діяти швидко, рішучо, з повною відданістю справі. Зараз у молоді немає жодного тремтіння перед посадовими особами, жодного чиношанування, властивого старим часам. Тому комунікаційний барʼєр між громадянським суспільством та владою повністю знятий. Це відкриває нові можливості щодо досягнення повної громадянської рівності для ЛГБТІК+”, — каже Святослав Шеремет.
Учасники та учасниці Школи приміряли на себе ролі посадових осіб, лідерів і лідерок дружніх та недружніх громадських рухів і організацій, аби в режимі гострої дискусії випробувати свої сили в обстоюванні чи запереченні рівності для ЛГБТІК+.