Аналітична записка “Якими можуть бути підходи щодо документів, виданих в окупації?”
![](https://zmina.ua/wp-content/uploads/sites/2/2025/02/document_ua_web_dokumenty-vydani-na-tot-1-pdf.jpg)
Після початку окупації частини території України Російська Федерація (далі – РФ) використовувала різні підходи до поширення свого законодавства на окуповані території України: або відразу незаконно поширила на цю територію своє законодавство, як сталося з тимчасово окупованою територією (далі – ТОТ) АР Крим і міста Севастополя ще у 2014 році, або, як у ситуації з ТОТ Донеччини та Луганщини, здійснювала контроль за цими територіями через свої окупаційні адміністрації без включення цих територій до свого складу. Проте з вересня 2022 року, після неправомірного включення частин Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей до складу РФ і внесення відповідних положень до Конституції РФ, усе законодавство країни-агресора застосовується до всіх ТОТ України однаково.
Корінь усіх подальших проблем – порушення Росією ключових норм міжнародного гуманітарного права. Втім, схоже, що РФ від самого початку не розглядала окупацію українських територій як тимчасову. Тепер усі документи, видані на ТОТ України, – від свідоцтв про народження дитини до дозвільних документів – оформлені або відповідно до російського законодавства, або відповідно до “законодавства” так званих “ДНР / ЛНР”. Україна такі дії держави-окупанта визнає неправомірними. Виняток становлять документи, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на ТОТ України, проте навіть для цих документів (точніше, тільки частини – актів народження і смерті) діє цілковито судова процедура, яка передує оформленню українських документів державного зразка.
Ця аналітична записка є, по суті, першою спробою окреслити перелік документів, які видаються окупаційними органами влади й інформація з яких може бути використана державними органами України у визначеному порядку задля мінімізації негативних наслідків окупації для значної частини населення України, яке проживає в окупації. У записці наведено ключові категорії документів, виданих окупаційними органами влади на ТОТ України, які є критично важливими для реалізації прав і свобод громадян України й щодо яких є можливим визначення механізмів і процедур врахування під час оформлення відповідних документів державного зразка. Цей перелік не вичерпний, але дає уявлення про масштаби проблем, з якими стикаються громадяни України, що проживають на ТОТ України, а також завдань, які постають перед державою.
Ознайомитися з текстом аналітичної записки можна українською та англійською мовами.