Українські активісти відвідали Аргентину: говорили про справедливість і спільний досвід
Представники українського громадянського суспільства відвідали країни Південної Америки, щоб підвищити обізнаність щодо нинішньої ситуації в Україні та порушень прав людини внаслідок російської збройної агресії. Менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA Тетяна Жукова, координатор програми співпраці з Іспанією та Латинською Америкою Центру трансатлантичного діалогу (TDC) Олександр Сливчук та проєктна менеджерка TDC Аліна Рогач почали візит з Аргентини.

Позиція Аргентини щодо України коливається відповідно до політичного дискурсу країни. У 2014 році Аргентина утрималася під час голосування за резолюцію Генеральної Асамблеї ООН 68/262, яка підтверджувала територіальну цілісність України та визнавала референдум в окупованому Криму недійсним. Це рішення було зумовлене позицією тодішнього уряду, який вважав, що підтримка резолюції могла б створити прецедент для інших територіальних спорів, зокрема щодо Мальвінських островів.
Проте від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році її позиція стала чіткішою: уряд Аргентини засудив агресію, назвавши її порушенням міжнародного права, та приєднався до всіх ключових резолюцій ООН на підтримку України. Зокрема, у 2022–2024 роках Аргентина неодноразово голосувала за документи, які підтверджували територіальну цілісність України та вимагали від Росії припинити бойові дії, вивести війська й відшкодувати завдану шкоду.
Проте вже у 2025 році Аргентина знову повернулася до нейтральної позиції. Вона утрималась від підтримки резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/7, яка засуджувала російську агресію, з метою узгодження позиції з новою адміністрацією США. Тому візит ZMINA i TDC набув ще більшої актуальності.

Тетяна Жукова охопила теми міжнародних злочинів, вчинених через російську агресію, число яких налічує вже понад 161 тисячу зареєстрованих порушень; задокументованих випадків викрадень, свавільних затримань і катувань; методологічної політики переслідувань на окупованих територіях; а також важливості справедливого і стійкого миру й необхідності притягнення винних до відповідальності, компенсації постраждалим і повернення українців з ув’язнення й депортації. Вона передала списки цивільних жінок, літніх людей і представників місцевого самоврядування, які перебувають в російському ув’язненні.
В Аргентині є емоційна близькість до українського болю — як у випадку цивільних ув’язнених, депортованих дітей, так і зниклих безвісти на окупованих територіях. Це частково ґрунтується на історичному досвіді Аргентини: у період військової диктатури 1976–1983 років в країні безвісти зникли від 8 до 30 тисяч осіб. Суспільство пережило хвилю насильницьких зникнень, катувань, переслідувань і позасудових страт, що зробило тему прав людини чутливою для аргентинців.

Посол України в Аргентині Юрій Клименко зустрівся із представниками громадянського суспільства, щоб обмінятися думками про теперішній дискурс навколо російської агресії проти України, важливість протидії наративам дезінформації в Латинській Америці та дотриманні міжнародного права.
“Зустріч стала корисною точкою координації між дипломатичними зусиллями та діяльністю громадянського суспільства в регіоні, зміцнивши спільні пріоритети у просуванні справи України за кордоном”, — зазначили представники Центру трансатлантичного діалогу.

Під час поїздки відбулися зустрічі в міській раді Буенос-Айреса, урядових інституціях та Конгресі. Зокрема, голова Комітету у справах закордонних справ Палати депутатів Фернандо Іглесіас, голова Комітету з прав людини Палати депутатів Сабріна Аджмечет та голова парламентської групи дружби з Україною Даміан Арабіа обговорили війну Росії проти України.
“Ми поговорили про тривожну воєнну ситуацію і російські злочини, які включають свавільне затримання 16 тисяч цивільних бранців”, — написав депутат Фернандо Іглесіас в соцмережі “Х” за результатами зустрічі.

Крім цього, активісти зустрілися з неурядовими організаціями “Центр розвитку Латинської Америки” (CADAL) і “Kairos Global” та провели заходи з ініціативою “Молоді дипломати” й “Аргентинською радою з міжнародних відносин” (CARI).
Захід у CARI зібрав представників академічної, дипломатичної та медійної спільноти. Сесію відкрила посолка Ліла Ролдан Васкес, до неї також долучилися аргентинська експертка з міжнародних відносин Тамара Кірога та журналіст Джеймс Гатіка Матесон.
Експерти розповіли про ситуацію в Україні, міжнародні злочини й механізми досягнення справедливості, зокрема Міжнародний кримінальний суд, універсальну юрисдикцію, Реєстр збитків і Спецтрибунал щодо злочину агресії Росії проти України. Учасники наголосили на важливості міжнародної солідарності й необхідності, щоб Аргентина відігравала активну роль у захисті прав людини й міжнародного права.

Делегація громадянського суспільства навідалась у гості до організації української громади “Просвіта“. Українська громада в Аргентині — одна з найбільших українських діаспор у Латинській Америці. За різними оцінками, в Аргентині проживає близько 300 тисяч осіб українського походження. Вони зробили вагомий внесок у життя країни й особливо активізувалися після початку російської війни проти України.
Крім того, ZMINA і TDC провели лекції в університетах UCEMA та Austral. Студенти показали обізнаність у ситуації, а також виявили зацікавленість у пошуках джерел правдивої інформації та способах розвіювання дезінформації.

І справді, російська дезінформація в Аргентині — частина ширшої стратегії Кремля щодо впливу на Латинську Америку. Через телеканали на кшталт RT Español, російські телеграм-канали, бот-мережі в соцмережах і навіть деяких журналістів, поширюється пропаганда, спрямована на зміну сприйняття подій в Україні та світі.
Аргентина, як країна з розвиненим рівнем свободи слова і доступу до інформації, стала відкритим полем для таких інформаційних операцій. Саме тому Жукова, Савчук і Рогач зустрілися із представниками кількох аргентинських медіа, щоб розповісти про реалії російської агресії проти України.

Після відновлення демократії Аргентина стала прикладом у питанні пошуку правди, пам’яті та справедливості. Підтримка Аргентини та цей досвід є цінними для України, яка також прагне задокументувати міжнародні злочини, встановити долю зниклих, повернути ув’язнених і забезпечити притягнення винних до відповідальності та справедливість для всіх постраждалих.
Адвокаційна поїздка була організована Центром трансатлантичного діалогу (TDC) за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”