Українські активісти відвідали Аргентину: говорили про справедливість і спільний досвід | Центр прав людини ZMINA

Українські активісти відвідали Аргентину: говорили про справедливість і спільний досвід

A+ A-

Представники українського громадянського суспільства відвідали країни Південної Америки, щоб підвищити обізнаність щодо нинішньої ситуації в Україні та порушень прав людини внаслідок російської збройної агресії. Менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA Тетяна Жукова, координатор програми співпраці з Іспанією та Латинською Америкою Центру трансатлантичного діалогу (TDC) Олександр Сливчук та проєктна менеджерка TDC Аліна Рогач почали візит з Аргентини.

Фото: Тетяна Жукова, Олександр Сливчук та Аліна Рогач у Конгресі Аргентини

Позиція Аргентини щодо України коливається відповідно до політичного дискурсу країни. У 2014 році Аргентина утрималася під час голосування за резолюцію Генеральної Асамблеї ООН 68/262, яка підтверджувала територіальну цілісність України та визнавала референдум в окупованому Криму недійсним. Це рішення було зумовлене позицією тодішнього уряду, який вважав, що підтримка резолюції могла б створити прецедент для інших територіальних спорів, зокрема щодо Мальвінських островів.

Проте від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році її позиція стала чіткішою: уряд Аргентини засудив агресію, назвавши її порушенням міжнародного права, та приєднався до всіх ключових резолюцій ООН на підтримку України. Зокрема, у 2022–2024 роках Аргентина неодноразово голосувала за документи, які підтверджували територіальну цілісність України та вимагали від Росії припинити бойові дії, вивести війська й відшкодувати завдану шкоду.

Проте вже у 2025 році Аргентина знову повернулася до нейтральної позиції. Вона утрималась від підтримки резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/7, яка засуджувала російську агресію, з метою узгодження позиції з новою адміністрацією США. Тому візит ZMINA i TDC набув ще більшої актуальності.

Тетяна Жукова охопила теми міжнародних злочинів, вчинених через російську агресію, число яких налічує вже понад 161 тисячу зареєстрованих порушень; задокументованих випадків викрадень, свавільних затримань і катувань; методологічної політики переслідувань на окупованих територіях; а також важливості справедливого і стійкого миру й необхідності притягнення винних до відповідальності, компенсації постраждалим і повернення українців з ув’язнення й депортації. Вона передала списки цивільних жінок, літніх людей і представників місцевого самоврядування, які перебувають в російському ув’язненні.

В Аргентині є емоційна близькість до українського болю — як у випадку цивільних ув’язнених, депортованих дітей, так і зниклих безвісти на окупованих територіях. Це частково ґрунтується на історичному досвіді Аргентини: у період військової диктатури 1976–1983 років в країні безвісти зникли від 8 до 30 тисяч осіб. Суспільство пережило хвилю насильницьких зникнень, катувань, переслідувань і позасудових страт, що зробило тему прав людини чутливою для аргентинців.

Фото: Посольство України в Аргентині

Посол України в Аргентині Юрій Клименко зустрівся із представниками громадянського суспільства, щоб обмінятися думками про теперішній дискурс навколо російської агресії проти України, важливість протидії наративам дезінформації в Латинській Америці та дотриманні міжнародного права.

“Зустріч стала корисною точкою координації між дипломатичними зусиллями та діяльністю громадянського суспільства в регіоні, зміцнивши спільні пріоритети у просуванні справи України за кордоном”, — зазначили представники Центру трансатлантичного діалогу.

Фото: Зустріч із послом України в Аргентині Юрієм Клименком

Під час поїздки відбулися зустрічі в міській раді Буенос-Айреса, урядових інституціях та Конгресі. Зокрема, голова Комітету у справах закордонних справ Палати депутатів Фернандо Іглесіас, голова Комітету з прав людини Палати депутатів Сабріна Аджмечет та голова парламентської групи дружби з Україною Даміан Арабіа обговорили війну Росії проти України.

“Ми поговорили про тривожну воєнну ситуацію і російські злочини, які включають свавільне затримання 16 тисяч цивільних бранців”, — написав депутат Фернандо Іглесіас в соцмережі “Х” за результатами зустрічі.

Фото: Зустріч із представниками Палати депутатів Аргентини Фернандо Іглесіасом, Сабріною Аджмечет і Даміаном Арабією

Крім цього, активісти зустрілися з неурядовими організаціями “Центр розвитку Латинської Америки” (CADAL) і “Kairos Global” та провели заходи з ініціативою “Молоді дипломати” й “Аргентинською радою з міжнародних відносин” (CARI).

Захід у CARI зібрав представників академічної, дипломатичної та медійної спільноти. Сесію відкрила посолка Ліла Ролдан Васкес, до неї також долучилися аргентинська експертка з міжнародних відносин Тамара Кірога та журналіст Джеймс Гатіка Матесон.

Експерти розповіли про ситуацію в Україні, міжнародні злочини й механізми досягнення справедливості, зокрема Міжнародний кримінальний суд, універсальну юрисдикцію, Реєстр збитків і Спецтрибунал щодо злочину агресії Росії проти України. Учасники наголосили на важливості міжнародної солідарності й необхідності, щоб Аргентина відігравала активну роль у захисті прав людини й міжнародного права.

Фото: Захід в “Аргентинській раді з міжнародних відносин” (CARI)

Делегація громадянського суспільства навідалась у гості до організації української громади “Просвіта“. Українська громада в Аргентині — одна з найбільших українських діаспор у Латинській Америці. За різними оцінками, в Аргентині проживає близько 300 тисяч осіб українського походження. Вони зробили вагомий внесок у життя країни й особливо активізувалися після початку російської війни проти України.

Крім того, ZMINA і TDC провели лекції в університетах UCEMA та Austral. Студенти показали обізнаність у ситуації, а також виявили зацікавленість у пошуках джерел правдивої інформації та способах розвіювання дезінформації.

Фото: Лекція в університеті UCEMA

І справді, російська дезінформація в Аргентині — частина ширшої стратегії Кремля щодо впливу на Латинську Америку. Через телеканали на кшталт RT Español, російські телеграм-канали, бот-мережі в соцмережах і навіть деяких журналістів, поширюється пропаганда, спрямована на зміну сприйняття подій в Україні та світі.

Аргентина, як країна з розвиненим рівнем свободи слова і доступу до інформації, стала відкритим полем для таких інформаційних операцій. Саме тому Жукова, Савчук і Рогач зустрілися із представниками кількох аргентинських медіа, щоб розповісти про реалії російської агресії проти України.

Фото: Тетяна Жукова й Аліна Рогач у прямому ефірі телеканалу “Todo Noticias”

Після відновлення демократії Аргентина стала прикладом у питанні пошуку правди, пам’яті та справедливості. Підтримка Аргентини та цей досвід є цінними для України, яка також прагне задокументувати міжнародні злочини, встановити долю зниклих, повернути ув’язнених і забезпечити притягнення винних до відповідальності та справедливість для всіх постраждалих. 

Адвокаційна поїздка була організована Центром трансатлантичного діалогу (TDC) за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: