Після деокупації вертикаль управління в Криму доведеться будувати з нуля — Альона Луньова | Центр прав людини ZMINA

Після деокупації вертикаль управління в Криму доведеться будувати з нуля — Альона Луньова

A+ A-

Верховна Рада України створила підкомітет з питань відновлення державної влади та місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Автономній Республіці Крим і Севастополі. Він працюватиме над розробленням механізмів відновлення української влади на Кримському півострові після деокупації.

Ілюстративний колаж: Євгенія Олійник, Радіо Свобода

Які питання будуть пріоритетними в його роботі? І що потрібно буде зробити для відновлення української влади в Криму після звільнення? Про це ведуча радіо Крим.Реалії Олена Бадюк говорила з адвокаційною директоркою Центру прав людини ZMINA Альоною Луньовою та депутаткою Верховної Ради України Тамілою Ташевою.

Так, у коментарі для Крим.Реалії Альона Луньова розповіла про виклики, з якими зіткнеться Україна після деокупації Криму. На її думку, ключове завдання — налагодити ефективне державне управління. Серед головних викликів — кадрова нестача та відсутність структур управління, які можна було б відновити.

“Хто обійматиме будь-які посади в органах влади на деокупованих територіях — це серйозний виклик. І це питання не тільки кадрового резерву, це питання навчання, це питання не тільки державних службовців, а й різних сервісів — таких як соціальні служби, медичні управлінці”, — каже адвокаційна директорка ZMINA.

Луньова зазначила, що Росія глибоко інтегрувала Крим у свою систему, тому вертикаль управління доведеться вибудовувати з нуля. Вона також наголосила на необхідності створення військово-цивільної адміністрації республіканського рівня. А таких прикладів ще немає в Україні: “Для нас важливо, і зараз це актуально, створення такої адміністрації. Про це ми вже досить довго говоримо”.

Альона Луньова зауважує, що формування органів місцевого самоврядування в Криму можливе тільки після перепису населення і відновлення реєстрів виборців. Це тривалий процес, що залежить від безлічі факторів, включно з розв’язанням, зокрема, питань паспортизації: “На мій погляд, встановити, хто на території, яка зараз окупована і буде деокупована, проживає, хто може мати право голосу, неможливо без перепису населення”.

Альона Луньова

Серед пріоритетів підкомітету Альона Луньова виділяє розроблення механізмів визнання інформації з документів, виданих в окупації, зокрема свідоцтв про народження, смерть і документів про освіту. Вона наполягає на спрощенні процедури їхнього визнання поза судовим порядком: “Люди там одружуються, народжують дітей, отримують документи про освіту, наприклад, працюють. І в Україні дуже важливо мати підходи до того, як ми можемо не те щоб легалізувати, але використовувати цю інформацію”.

Адвокаційна директорка ZMINA також наголошує на потребі перегляду законодавства про колабораційну діяльність, щоб усунути невизначеність для жителів Криму та погодити українські норми з міжнародним гуманітарним правом.

Ще одним важливим напрямом Луньова називає підтримку молоді, яка живе в окупації.

Народна депутатка України Таміла Ташева підтверджує, що основним завданням нового підкомітету стане відновлення публічної влади на тимчасово окупованих територіях. Це охоплює створення і роботу військових і військово-цивільних адміністрацій, а також підготовку до проведення перших післявоєнних виборів: “Після відновлення контролю над цими територіями перед нами постане питання і післявоєнних виборів, і організації роботи місцевого самоврядування, і в тому числі, звичайно ж, відновлення органів публічної влади”.

Серед пріоритетів, які можна реалізовувати вже зараз, Ташева називає когнітивну деокупацію. Серед напрямів роботи підкомітету — питання, пов’язані з меморіалізацією, процесами люстрації, а також інформаційного забезпечення та освіти в Криму. Вона зазначає, що підкомітет також працюватиме над питаннями органів самоорганізації населення, взаємодією з представниками корінних народів, зокрема з Меджлісом кримськотатарського народу, а також розробленням стратегічних документів для різних окупованих територій.

Повний матеріал читайте на сайті Крим.Реалії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: