Правозахисники обговорили роль громадянського суспільства в переговорному процесі з ЄС
1 липня 2025 року в Києві відбулося мережування “Разом до ЄС: синергія правозахисних організацій та уряду” за участі представників і представниць різних правозахисних громадських організацій. Подію організував Центр прав людини ZMINA з метою посилення взаємодії громадянського суспільства та органів державної влади в контексті європейської інтеграції.

Захід став платформою для підтримки представників громадського сектору, а також експертів і експерток, які працюють над підготовкою тіньового звіту до розділу 23 “Судова влада та основоположні права” в межах кластера І “Основи” в переговорному процесі України з Європейським Союзом.
Модераторкою зустрічі виступила Альона Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA. З вітальними словами до учасників і учасниць звернулася також Тетяна Печончик, голова правління ZMINA. Вони наголосили на важливості координації зусиль громадянського суспільства і держави для просування реформ, заснованих на правах людини.
Під час заходу ZMINA представила свою позицію щодо залучення організацій громадянського суспільства до процесу євроінтеграції, а також окреслила напрями можливої конструктивної співпраці з урядом. Учасники та учасниці поділилися своїм досвідом взаємодії з органами влади, обговорили, що вже працює в комунікації, а що потребує змін.

Особливу увагу було приділено аналізу дорожньої карти у сфері верховенства права за переговорними розділами 23 (“Судова влада та основоположні права”) і 24 (“Юстиція, свобода і безпека”). Учасники наголосили на необхідності, щоб рекомендації правозахисних організацій щодо різних секторів були відображені в офіційних дорожніх картах, що формуються в межах переговорного процесу.
Обговорення також стосувалося викликів, з якими стикаються правозахисні організації, зокрема неврахування їхніх позицій та рекомендацій у підготовці державної політики у сфері євроінтеграції, фрагментарне включення до офіційних консультацій і заходів, які проводять органи державної влади, відсутність ефективної комунікації з окремими державними інституціями.

Правозахисники наголосили на важливості залучення громадянського суспільства до процесу консультацій, зокрема Міністерством юстиції України, а також врахування тіньового звіту в ширших консультаційних процесах з розроблення політик.
Під час мережування учасники обговорили, як об’єднувати зусилля громадських організацій, щоб бути почутими, помітними та врахованими на рівні державної політики. Також були окреслені потенційні напрями для формування спільного правозахисного порядку денного у сфері європейської інтеграції.
Захід завершився неформальним спілкуванням, під час якого учасники продовжили обмін думками про подальшу координацію зусиль у сфері прав людини на шляху до ЄС.

Захід відбувся за підтримки проєкту “Сприяння наближенню України до ЄС у сфері верховенства права” (3*E4U), що реалізується за дорученням Федерального міністерства закордонних справ Німеччини компанією Deutsche Gesellschaft für International Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у межах проєкту “Права людини в центрі європейської інтеграції України”.