“Дронове сафарі” проти цивільного населення: друга панельна дискусія в межах Crimea Global
У межах Третьої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Серіал “Чорне дзеркало”, у якому ми живемо. “Дронове сафарі” та інші сучасні засоби ведення війни проти цивільного населення”. Обговорення було присвячене використанню авторитарними режимами нових технологій проти мирних громадян.

До панельної дискусії долучилися староста Антонівського старостинського округу Сергій Іващенко, перший заступник начальника Херсонської міської військової адміністрації Михайло Линецький, дослідник Truth Hounds Віталій Побережний та старша аналітикиня з питань Азійсько-Тихоокеанського регіону в ACLED Су Мон Тант.
Модераторкою виступила директорка програми безпекових студій Ради зовнішньої політики “Українська призма” Ганна Шелест.
Михайло Линецький наголосив, що 2025 року Росія значно посилила обстріли, включно з ударами дронами, артилерією та іншими видами озброєння. Як порівняти з 2024 роком, їхня кількість зросла втричі, що призвело до суттєвого збільшення кількості загиблих та постраждалих. Він підкреслив, що найбільшу частину потерпілих становлять люди, які зазнали атак дронами, серед них є діти, і повідомив, що від початку року до жовтня постраждало понад 1500 осіб.
“Кожен російський військовий, кожен оператор дрона, який свідомо бере участь в атаках проти цивільних, є воєнним злочинцем. І ми ще багато років будемо звертатися до світової спільноти, щоб кожного, хто навмисно спрямовував своє знаряддя вбивства на поліцейських, медиків швидкої допомоги, комунальників або на скупчення літніх людей у пунктах видавання гуманітарної допомоги, було справедливо та неминуче покарано”.
Михайло ЛинецькийСтароста Антонівського старостинського округу Сергій Іващенко розповів, що селище Антонівка розташоване всього за 2 кілометри від фронту. “До повномасштабного вторгнення селище налічувало близько 13 тисяч населення, які про щось мріяли, щось будували, щось планували. А тоді прийшло зло, яке все зруйнувало і руйнує до сьогодні. В окрузі залишилося близько 300 людей на береговій зоні та близько 600 людей при міській зоні”, — каже Іващенко.
Округ щодня потерпає від десятків дронів, які атакують будинки мирних жителів і вбивають їх. Крім цього, окупанти ведуть війну проти цивільного населення також і на захоплених територіях, встановлюючи відеокамери для “нагляду”, прослуховуючи телефони, блокуючи месенджери та вилучаючи мобільні пристрої для зчитування інформації. Це перетворює тимчасово окуповані території на фактичну “зону відчуження”, де щоденна реальність мешканців переповнена страхом, обмеженнями свободи та постійною загрозою для життя.
Сергій ІващенкоВіталій Побережний у межах свого виступу представив звіт Truth Hounds “Кілзона: як російські дрони спустошують правобережжя Дніпра”, наголосивши, що Росія систематично тероризує цивільне населення, використовуючи дешеві та точні FPV-дрони, прості у виготовленні й керуванні ними до моменту влучання. Також він зауважив, що кількість жертв і поранених зростає, атаки БпЛА перевищують артилерійські, а прицільні удари по цивільних і службовцях свідчать про умисний характер цих атак, що підтверджує моніторинг ООН і дані місцевих рад.
Віталій ПобережнийСтрімкий розвиток технологій створює нові виклики й в інших частинах світу. Зокрема, старша аналітикиня ACLED Су Мон Тант розповіла про ситуацію в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
М’янма активно використовує дрони. Це спричинене війною, яка триває в країні з моменту військового перевороту 2021 року. Спочатку новітні технології застосовували групи опору, а згодом до них вдалась і військова хунта за підтримки Росії, Китаю, Індії та Білорусі. Нині в країні діє понад 3300 збройних груп, а конфлікт переріс у повномасштабну війну, у якій, за оцінками, уже загинули близько 90 тисяч комбатантів і цивільних.

За словами аналітикині, М’янма нині входить до трійки країн світу за масштабами використання дронів і посідає перше місце в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Загалом у регіоні зафіксовано понад 4 тисячі інцидентів, пов’язаних з використанням дронів, — найбільше в М’янмі, далі за інтенсивністю йдуть Пакистан, Афганістан та Індія. Близько 10% цих атак у М’янмі були спрямовані безпосередньо проти цивільних і цивільної інфраструктури.
“Ми спостерігаємо перегони озброєнь у сфері дронів і систем протиповітряної оборони, але майже не бачимо зусиль щодо впровадження механізмів контролю, — зазначила Су Мон Тант. — У випадку М’янми військові цілеспрямовано атакують цивільне населення, щоб залякати людей і підірвати підтримку сил опору: вони завдають ударів дронами та авіаударів по релігійних подіях, соціальних зібраннях, таких як весілля й фестивалі, а також по монастирях, церквах і школах. Ми маємо спільно працювати над пошуком шляхів, які дозволять краще захищати мирних жителів“.
Су Мон ТантТакож зі спеціальним виступом до учасників панельної дискусії в межах конференції звернувся президент Сирійського центру медіа та свободи вираження поглядів Ассаад аль-Ачі, який поділився досвідом відновлення країни після падіння режиму Башара Асада. Він підкреслив, що Україна та Сирія мають багато спільних тем для взаємодії не лише через спільного ворога, але й через подібні виклики відновлення держави, суспільства та економіки після війни.
Нагадаємо, що 14 листопада учасники конференції відвідали Львів, де провели зустріч з Андрієм Садовим, міським головою Львова, та його першим заступником Андрієм Москаленком у Львівській міській раді, вшанували пам’ять полеглих захисників України на Полі Почесних Поховань Личаківського цвинтаря та відвідали Національний реабілітаційний центр UNBROKEN та Центр протезування й ортезування.
15 листопада учасники міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” продовжили знайомство з Україною та відвідали Харків, де зустрілися з керівництвом Харківської обласної військової адміністрації, відвідали Північну Салтівку та побачили масштаби руйнувань від російських атак, а також ознайомились із сучасними безпековими рішеннями Харкова і відвідали підземну школу — Коротичанський ліцей. Члени делегації вшанували пам’ять загиблих дітей та поклали іграшки до пам’ятника, що символізує життя, обірване війною.
16 листопада гості конференції “Crimea Global” прибули до Києва, де в Офісі представництва / Кримської платформи відбувся закритий захід у форматі круглого столу “Ukraine’s Resilience in War: Challenges, Responses, and International Support”.
Організатори: Представництво президента України в Автономній Республіці Крим / Офіс Кримської платформи, Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини.
Партнери: Український інститут, PEN Ukraine, Truth Hounds, Медіацентр “Україна”, Transatlantic Dialogue Center.
Захід організовано за підтримки: Програми “Партнерство за сильну Україну”, Міжнародного фонду “Відродження”, Празького центру громадянського суспільства, Фонду “Аскольд і Дір”, що адмініструється ІСАР Єднання та ООН Жінки.
Фото: Представництво президента України в Автономній Республіці Крим