ZMINA долучилася до менторської програми з підтримки громадських організацій
23 квітня розпочала свою роботу менторська програма для підсилення адвокаційних спроможностей організацій громадянського суспільства, що є першою в Україні. Програму започатковано Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), учасниками стали 15 сталих і досвідчених громадських організацій. Вони будуть наставниками (менторами) для відібраних 15 молодих організацій (менті) та допомагатимуть розвивати й посилювати їхні адвокаційні та організаційні спроможності. ZMINA також приєдналася до цієї програми.
Упродовж наступних шести місяців фокусом навчання буде адвокація. Програма передбачає кілька форматів одночасно та складатиметься з трьох навчальних модулів, які охоплюватимуть лекції та воркшопи з адвокації, активності для знайомства та командотворення, а також проведення менторських сесій, щоб посилити співпрацю між організаціями. Протягом навчання організації-менті мають розробити спільно зі своїми менторами адвокаційні кампанії та втілити їх у життя.
Правозахисниця ZMINA Людмила Янкіна стала однією з менторів програми. Вона ще 2015 року започаткувала та очолює й нині один зі стратегічних напрямів організації, спрямований на реформу чинної системи реєстрації (“прописки”) з дозвільної на повідомну. Із 2016 року Янкіна працювала над документуванням нападів на правозахисників та активістів, а також впровадженням концепції Community Policing, встановлюючи ефективну взаємодію поліції та громад на всій території України для підвищення рівня локальної безпеки. Вона займає активну позицію щодо захисту прав жінок, людей з інвалідністю, представників ромської національної меншини, осіб з наркозалежністю, ЛГБТІК-спільноти, а також людей, які є носіями ВІЛ / СНІДу. Має великий досвід у розбудові адвокаційних та комунікаційних кампаній.
“Мої знання та досвід можуть принести користь іншим організаціям, і я готова ними ділитись. Прагну, щоб через передання досвіду робота інших організацій ставала ефективнішою, а отримання бажаного результату займало менше часу та зусиль, ніж зараз”, – каже Янкіна.
Організація-менті, з якою Людмила Янкіна працюватиме як менторка найближчі шість місяців, – це ГО “ЯРеформація” (Кривий Ріг, Дніпропетровська область). У фокусі співпраці стане впровадження програми раннього втручання для дітей з інвалідністю до двох років через освіту. Співзасновницями проєкту є Наталія Щетініна, голова ГО “ЯРЕФОРМАЦІЯ”, та Наталія Пастушенко, голова правління ГО “Фонд об’єднаних сердець”.
За словами Наталії Щетініної, вона веде громадську діяльність, бо вірить, що основні зміни в суспільстві створюються саме завдяки “тиску знизу”. “Є такі проблеми, які не можна пускати на самоплин: їх потрібно вирішувати без зволікань усіма можливими способами, бо від цього залежить повноцінність життя окремих людей, дітей. Однією з таких проблем є відсутність програми раннього втручання, яка дозволила б своєчасно реагувати на відхилення в розвитку дитини й надавати своєчасну корекційну та реабілітаційну допомогу”, – каже Щетініна.
Зі свого боку Наталія Пастушенко пояснила участь у програмі тим, що її діяльність в громадській організації почалася через хворобу сина. “У 2014 році наша сім’я переїхала з окупованої території до Кривого Рогу, де я познайомилася з активними батьками дітей з аутизмом, які об’єднались у громадську організацію. У нас усіх була схожа історія: пізнє встановлення діагнозу, відсутність профільних спеціалістів та програм реабілітації для таких дітей на державному рівні, порушення прав дитини. Самотужки ці проблеми було вирішувати дуже складно. Але, об’єднавши наші зусилля, ми побачили, що маємо вагоміший вплив на ситуацію. Ця діяльність стала частиною мого життя”, – каже Пастушенко.
Координаторкою цієї програми стала експертка Альона Матвійчук. Вона як частина команди організаторів стане “містком” між організаціями менторів та менті, забезпечуватиме комфортні умови співпраці й розвитку для обох сторін процесу.
Менторська програма проводиться в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”, який реалізується Консорціумом у складі ІСАР Єднання, Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД) і Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (АМР США).