Національна стратегія у сфері прав людини 2020: експерти обговорили реалізацію документа | Центр прав людини ZMINA

Національна стратегія у сфері прав людини 2020: експерти обговорили реалізацію документа

A+ A-

26 травня в режимі відеоконференції відбулося публічне обговорення “Національна стратегія у сфері прав людини 2020: досягнення, виклики та подальші кроки”. До заходу були залучені представники органів влади, міжнародних та правозахисних організацій.

Під час дискусії говорили про успіхи й поразки втілення Нацстратегії та заходів плану дій з її реалізації, слухали пропозиції й рекомендації громадськості, міжнародних експертів щодо покращення механізмів імплементації цих документів, а також визначали пріоритети для напрацювання нового плану.

Так, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко зазначив, що план дій до 2020 року виконано на 28%.

Альона Луньова, адвокаційна менеджерка ZMINA, моніторила виконання заходів у блоці про конфлікт і мешканців окупованих Луганської і Донецької областей. За її словами, цей блок один з тих, що мають найнижчий рівень виконання, – лише 14%.

Коли у 2015 році приймалася Нацстратегія, умовний блок про конфлікт був названий “Нові виклики”, і тоді ці виклики дійсно були нові. Уже зараз, через п’ять років, ми маємо сталу практику, і значним чином змінилося законодавство за цей час. У 2018 році ми зрозуміли, що план треба змінювати, тому що він був частково нерелевантний. Крім того, документ передбачав багато виконавців, і його погодження зайняло майже рік, тож він так і не був погоджений”, – пояснила Луньова.

Альона Луньова

Щоб надалі такого не допускати, на думку експертки, план дій треба робити короткостроковим – на два-три роки.  “Крім того, деякі заходи не були втілені, бо вони не наближували до виконання самої стратегії. Тому на майбутнє потрібно звертати увагу на індикатори та їхній взаємозв’язок. А ще дуже важливо під час розроблення наступного плану обов’язково залучати представників громадських організацій, які фахово розуміються на правах людини”, – додала Луньова.

Відео з конференції можна переглянути тут.