Правозахисники запропонували план виходу з карантину на КПВВ з окупованими територіями
Правозахисні організації просять уряд переглянути план зняття карантинних обмежень на КПВВ з окупованими територіями та, зі свого боку, пропонують уряду низку рекомендацій, які стосуються спрощення перетину КПВВ, надання адміністративних і соціальних послуг мешканцям Криму і Донбасу, а також вступу до українських вишів дітей з окупованих територій.
“Під час розроблення загальнонаціонального плану виходу з карантину необхідно врахувати потенційні ризики для мешканців окупованих територій, які спричинені тривалим обмеженням свободи пересування, та знайти шляхи мінімізації цих ризиків”, – зазначає адвокаційна менеджерка ZMINA Альона Луньова.
Автори рекомендацій зазначають, що для зменшення ризиків інфікування під час перетину КПВВ потрібно обмежувати кількість людей, обладнати всі пропускні пункти системами скринінгу та дезінфекції, індивідуальними засобами захисту, експрес-тестами. Задля безпеки літніх людей треба поетапно відкривати КПВВ з обмеженнями за віком, тобто вилучити осіб групи ризику (людей похилого віку, людей з ознаками ГРВІ та ін.) з переліку тих, кому дозволено перетин на першому етапі відкриття (цей етап може тривати 14 днів).
Також на першому етапі доречно зробити можливим перетин лінії зіткнення та адміністративного кордону з окупованим Кримом для абітурієнтів, які мають намір навчатися в закладах освіти на підконтрольній території, а також осіб, що виїжджають на роботу. Водночас варто зберегти можливість перетинати КПВВ, якщо для цього є гуманітарні причини (наприклад, возз’єднання сім’ї, смерть близького родича чи необхідність хірургічної операції).
Окремо правозахисники пропонують зберегти обмеження щодо пересування громадян на територію Криму з туристичною метою до 1 жовтня 2020 року, але забезпечити перетин зареєстрованим на півострові кримчанам, особам, які мають майно на окупованій території чи близьких родичів, та з гуманітарних підстав.
Також, на думку експертів, доцільно винести питання перетину й відкриття КПВВ на Донбасі на обговорення під час засідання Тристоронньої контактної групи, оскільки цей процес має відбутися з обох боків лінії зіткнення.
Правозахисники переконані, що всі елементи плану виходу з карантину треба широко комунікувати жителям окупованих територій, зокрема й через канали громадських і міжнародних організацій.
Текст рекомендацій доступний українською та англійською мовами.
Документ підготували Центр прав людини ZMINA, Офіс з розробки гуманітарної політики, “Донбас SOS”, “Крим SOS”, благодійний фонд “Право на захист”, “Восток SOS” та Кримська правозахисна група.