Правозахисники про підсумки процесу в справі другої бахчисарайської групи “Хізб ут-Тахрір” | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники про підсумки процесу в справі другої бахчисарайської групи “Хізб ут-Тахрір”

A+ A-

31 серпня в Києві правозахисники обговорили підсумки судового процесу в справі другої бахчисарайської групи “Хізб ут-Тахрір”, розгляд якої завершує російський суд у Ростові-на-Дону.

Фото: Тарас Ібрагімов

На лаві підсудних вісім політв’язнів – кримських мусульман: Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Мемет Белялов, Сейран Салієв, Сервер Зекір’яєв, Ернес Аметов, Сервер Мустафаєв і Едем Смаїлов. Усі вони входять до об’єднання родичів політв’язнів, активістів та адвокатів “Кримська солідарність”. 

Ліля Гемеджі, адвокатка політв’язня Сервера Мустафаєва, розповіла, що справа розглядається вже рік із численними порушеннями. Крім того, представники суду виявляють неповагу до сторони захисту та підсудних, а саме обвинувачення не має конкретики: “Єдине, що інкримінують в’язням, – участь в ісламському зібранні, яке проводилося в мечеті. І це зібрання розцінюють як конспіративну зустріч учасників терористичної організації”. Вона додала, що обвинувачення безпідставні й немає жодних доказів причетності чоловіків до тероризму.

Антон Наумлюк, головний редактор видання “Ґрати”, яке вело текстову трансляцію судового процесу другої бахчисарайської групи, також розповів про необ’єктивність і несправедливість судових засідань: “Суд не доводив терористичної діяльності або наявності вибухівки, зброї. Російському суду досить довести участь кримчан в організації, яку визнано в Росії терористичною. Жодних доказів про плани терактів у межах усіх справ “Хізб ут-Тахрір” немає”.

Антон Наумлюк

Як зазначила директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук, фігурантів другої бахчисарайської групи в справі “Хізб ут-Тахрір” тримають у маленьких камерах, які періодично затоплює каналізацією, багатьом затриманим відмовляють у медичній допомозі. Також в’язнів змушують перебувати на “слуханнях” по дев’ять годин без їжі та води.

Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик каже, що справи “Хізб ут-Тахрір” є яскравою ілюстрацією репресивної політики окупаційної влади Криму. 

“Політв’язням відмовляють у праві на справедливий суд, слідство фальсифікується, а судді й сторона обвинувачення діють спільно і за наперед визначеними сценаріями. Без жодного обґрунтування переслідуваних кримчан позбавляють свободи ще на етапі слідства, а численні скарги на нелюдські умови утримання ігноруються”, – сказала вона.

Загалом, за даними коаліції українських правозахисних організацій, що ведуть моніторинг ситуації щодо прав людини в окупованому Криму, щонайменше 101 політичного в’язня незаконно утримують у Криму чи на території Росії. 78 фігурантів цього списку – кримські татари. 

Утім, за словами Тетяни Печончик, цей список може знову зрости, оскільки 31 серпня зранку в Криму відбулися нові обшуки й арешти – в Нижньогірському, Радянському районах та в Судаку. Чотирьох кримських татар затримано, зокрема журналіста ініціативи “Кримська солідарність”, кореспондента “Грани.Ру” Айдера Кадирова. Їх повезли до управління ФСБ в Сімферополі.

“Оскільки ми не очікуємо справедливого судового суду ні в справі другої бахчисарайської групи, ні в інших справах “Хізб ут-Тахрір” а багато цих справ розглядаються під кальку, на стороні обвинувачення одні й ті ж особи, механізмом для звільнення українських політв’язнів є тиск із боку міжнародної спільноти й медійна кампанія з висвітлення історій цих людей. Тому дуже важливо, щоб українські й міжнародні ЗМІ продовжували розповідати про затриманих кримськотатарських політв’язнів”, – переконана Тетяна Печончик. 

ZMINA працює над актуалізацією питання кримських політв’язнів перед початком роботи осінньої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи на початку жовтня і нагадуватиме про всіх в’язнів та умови їхнього утримання, розповідатиме про нові хвилі обшуків і арештів, вимагатиме тиску на Росію для припинення репресивної політики на півострові.

Відео з брифінгу можна переглянути тут.

Нагадаємо, шістьох фігурантів другої бахчисарайської групи Марлена Асанова, Сервера Зекір’яєва, Ернеса Аметова, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Мемета Белялова затримали 11 жовтня 2017 року, а двох інших – Сервера Мустафаєва й Едема Смаїлова – під час обшуків 21 травня 2018 року. Згідно з російським слідством, Тимур Ібрагімов і Мемет Белялов нібито є “організаторами діяльності терористичного угруповання”. Російський правозахисний центр “Меморіал”, а також українські правозахисні організації визнали всіх фігурантів другої бахчисарайської групи політичними в’язнями.