Оголошені переможці Другого щорічного конкурсу журналістських робіт “Суд людською мовою”
18 грудня відбулась церемонія нагородження Другого щорічного конкурсу журналістських робіт “Суд людською мовою”. Усього у конкурсі взяли участь 74 робіт, які створили 41 автор та авторка з 14 областей України та Києва.
Команда журі, у якій були Сергій Гончаренко, кандидат юридичних наук, професор, заслужений юрист України, Максим Буткевич, правозахисник, журналіст, Ольга Падірякова, головна редакторка онлайн-видання ZMINA, Назарій Боярський, правозахисник, член правління ГО “Вектор прав людини”, відзначили роботи переможців у таких номінаціях:
- “За кращий просвітницький матеріал”
Перемогу здобув матеріал Олександра Червоненка та Анни Сердюк “Маленька енциклопедія про суд. Відповіді на ключові питання про роботу, юрисдикцію та графік”. У роботі йдеться про Артемівський міськрайонний суд Донецької області.
- “За кращий блог”
Перемогу здобув матеріал Данила Мокрика “Хто вбив правосуддя у справі Майдану?”. У роботі розповідається про історію Миколи Пасічника, якого побили на Майдані і кинули за ґрати ні за що. У березні 2020 року він помер, так і не дочекавшись правосуддя.
- “За привернення уваги до системної проблеми”
Перемогу здобув матеріал Вікторії Рощиної “Присягаю суду говорити правду. Як в Україні працюють механізми захисту свідків?”. Робота розповідає про справу, що слухається у Нікопольському міськрайонному суді Дніпропетровської області, чому свідки бояться свідчити в суді та як працює українська програма захисту свідків.
- “За краще висвітлення теми, пов’язаної із упередженнями”
Перемогу здобув матеріал Наталії Лазарович “Таємниця слідства, або як розслідують напад на ромів у Львові”. Робота розповідає про судову справу щодо нападу підлітків на табір ромів на околиці Львова, яку розглядає Сихівський районний суд міста Львова.
- “За багатовимірність висвітлення судової тематики”
Перемогу здобула Ганна Соколова, що надіслала на участь у конкурсі шість робіт. Показово, що кожна її робота високо оцінило журі. В своїх роботах для медіа-проєкту “Ґрати” Ганна привертає увагу як до резонансних справ, так і менш відомих, але які потребують уваги громадськості.
- “За кращий репортаж”
Перемогу здобув матеріал Софії Лукашової “Ти сумнівався у нашій політичній проституції?” Як нові плівки Вовка показали суддівську імперію влади”. Робота присвячена так званим плівкам Вовка — аудіозаписам, що оприлюднило Національне антикорупційне бюро і на яких, за їх інформацією, містяться розмови за участю голови Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка.
- Спеціальна відзнака “За відданість важливій темі”
Також журі вирішило вручити окрему спеціальну відзнаку “За відданість важливій темі”. Її отримав Андрій Діденко за серію матеріалів, присвячених проблематиці засуджених довічно. Автор обрав саме цю категорію осіб — засуджених до довічного терміну ув’язнення — щоби показати глибину проблеми свавільного засудження у правовій системі України. На його думку, ситуація довкола таких засуджених є немов лакмусовий папірець якості правосуддя в Україні загалом і захисту людських прав у місцях позбавлення волі зокрема.
- Спеціальна номінація “Кращий матеріал про позитивний приклад судового захисту прав людини”
Національна спілка журналістів України, партнер Конкурсу у 2020 році, запровадила спеціальну номінацію “Кращий матеріал про позитивний приклад судового захисту прав людини” та самостійно визначила переможців у ній. У цій номінації перемогу здобули Наталія Зворигіна та Людмила Віслоух із Запоріжжя за матеріал “У боротьбі за життя видання “Запорізька правда” наш творчий колектив захищається і … перемагає”, а також Леонід Гапєєв із Харкова за низку матеріалів, присвячених історії малолітнього Дмитра, якому завдяки суду вдалося повернутися в сім’ю з реабілітаційного центру.
Ознайомитись зі всіма цьогорічними роботами можна за посиланням.
Партнери конкурсу: Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Академія адвокатури України, Національна спілка журналістів України, Координаційний центр з надання правової допомоги, Центр прав людини ZMINA, ГО “Інтерньюз-Україна“, ГО “Медійна ініціатива за права людини“, Проєкт ЄС “Право-Justice”, громадська спілка “Освітній дім прав людини в Чернігові”, аналітичний сервіс “Суд на долоні”, Table 4.
Фото обкладинки: РБК-Україна