Zoom-шоу “Арифметика прав людини”: п’ять гарячих дискусій для тих, хто хоче знати більше | Центр прав людини ZMINA

Zoom-шоу “Арифметика прав людини”: п’ять гарячих дискусій для тих, хто хоче знати більше

A+ A-

Упродовж березня-квітня Центр прав людини ZMINA разом з ведучою, журналісткою Іриною Виртосу провели п’ять Zoom-шоу “Арифметика прав людини”. З гостями студії обговорювали актуальні проблеми, тенденції у сфері прав людини, а також спільно шукали відповіді на непрості запитання.

Під час Zoom-шоу озвучувалися також результати Всеукраїнського соціологічного дослідження “Що українці знають і думають про права людини”, яке вже третій рік поспіль проводить Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва в співпраці з Центром прав людини ZMINA за підтримки Програми розвитку ООН та фінансування Міністерства закордонних справ Данії.

Всіх, хто хоче знати про права людини більше, запрошуємо до перегляду онлайн-дискусій.

“Арифметика прав людини: цінності”.

Згідно із соціологічним дослідженням “Що українці знають і думають про права людини”, ключовими цінностями задля прав людини для українців є передовсім свобода (84% – як основна цінність), справедливість (73%) та безпека (64%). До п’ятірки найважливіших цінностей також входять гідність (60%) і відповідальність (57%). Далі йдуть рівність (майже 57%) та вільний розвиток особистості (53%).

На першій зустрічі разом із правозахисницею, співзасновницею Асоціації жінок-юристок “Юрфем” Ларисою Денисенко міркували про основоположні цінності українців, про те, чому інклюзивність стосується всіх та чому важливий діалог між державою та громадянським суспільством.

Відео з дискусії тут.

“Арифметика прав людини: способи захисту своїх прав”

Разом з правозахисницею, очільницею Центру громадянських свобод Олександрою Матвійчук говорили про способи захисту своїх прав в українських реаліях.

Так, понад третину опитаних українців заявили, що ніколи не стикалися з порушенням своїх прав. Ще 16% не змогли однозначно відповісти на це запитання. Постійно стикаються з порушенням своїх прав 9%, а 20% стверджують, що таке іноді трапляється. Приблизно така сама частка (19%) вказала, що це бувало раз чи два. Але чи всі українці, які стикалися з порушенням своїх прав, захищали себе? Які найефективніші способи захисту прав людини є в Україні? Які виклики на сьогодні має державна правоохоронна та судова система? А які альтернативні способи захисту і чому їх шукають українці?

Відео з дискусії тут.

“Арифметика прав людини: дискримінація і толерантність” 

Разом із правозахисницею та директоркою Центру “Соціальна дія” Іриною Федорович шукали відповідь на те, чому попри зростання рівня толерантності українців дискримінація залишається однією з провідних проблем у сфері прав людини. Чи усвідомлюємо ми, коли нас дискримінують? За якою ознакою в Україні, на думку українців, дискримінують найчастіше? Куди звертатися по захист і як протидіяти дискримінації?

Відео з дискусії тут.

“Арифметика прав людини: вплив конфлікту”

Разом з правозахисником, виконавчим директором “Восток SOS” Костянтином Рєуцьким дискутували про вплив війни на реалізацію прав людини.

До прикладу, більшість опитаних українців вважає, що застосування тортур до ворогів під час війни не може бути виправданим. Легальна мотивація заборони (цього не дозволяє закон) спостерігається в 39% респондентів. Гуманістична мотивація – у 36%. Водночас 9% респондентів вважають, що мета виправдовує засоби, тому тортури можуть бути виправданими, якщо потрібно домогтися необхідних відомостей. Ще майже 7% вважають, що це адекватна відповідь на такі самі дії ворога. Також понад 15% не змогли відповісти на це запитання.

Чи мета виправдовує засоби? Чи можлива амністія для учасників збройного конфлікту?

Відео з дискусії тут.

“Арифметика прав людини: сила освіти та просвітництва в захисті прав людини”

Правозахисник та директор Освітнього дому прав людини в Чернігові Сергій Буров розгорнув гарячу дискусію щодо якості української освіти, зокрема у сфері прав людини.

Чому досі освіта лишається лише на п’ятому місці щодо поширення інформації про права людини? Чому викладання в школі християнської етики із залученням представників православних церков може бути порушенням прав людини? Тілесні покарання – це застарілий метод виховання чи домашнє насильство?

Відео з дискусії тут.

Організатори – Центр прав людини ZMINA, Програма розвитку ООН за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.