ZMINA увійшла до групи, яка оцінюватиме виконання Нацстратегії з прав людини | Центр прав людини ZMINA

ZMINA увійшла до групи, яка оцінюватиме виконання Нацстратегії з прав людини

A+ A-

Адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова увійшла до складу Міжвідомчої робочої групи (МРГ) з проведення оцінки прогресу реалізації Національної стратегії у сфері прав людини. Вона стала секретарем МРГ. 

12 травня 2021 року Постановою Уряду були затверджені склад та положення про МРГ. Так, до складу групи увійшли представники всіх міністерств на рівні заступників міністрів, Урядові уповноважені з питань гендерної політики, з прав осіб з інвалідністю, освітній Омбудсмен, а також Постійний Представник Президента України в АР Крим, народні депутати України, Уповноважений Верховної Ради з прав людини, представники міжнародних організацій. 

Наразі єдиною представницею громадських організацій в МРГ є Альона Луньова, яка на першому засіданні групи була обрана її секретарем. 

Альона Луньова — правозахисниця, юристка за фахом, від початку збройного конфлікту та окупації Криму вимушена була покинути півострів, і з того часу активно займається захистом прав постраждалих від конфлікту осіб та адвокатуванням відповідних змін до законодавства. З осені 2020 року вона є радницею голови парламентського Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій. Альона Луньова брала активну участь у громадському моніторингу виконання Національної стратегії у сфері прав людини з 2017 року.

Альона Луньова

Міжвідомча робоча група є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України, що утворюється на період реалізації Національної стратегії у сфері прав людини.

МРГ буде аналізувати стан справ та причин виникнення проблем у сфері прав людини. Крім того, важливе завдання робочої групи — оцінювання прогресу реалізації Нацстратегії та підготовка пропозицій і рекомендацій щодо її ефективної реалізації. 

Так, члени групи будуть моніторити стан виконання плану дій з реалізації Нацстратегії, вивчаючи результати роботи центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств тощо.

А для оцінки втілення самої стратегії робоча група буде аналізувати показники документу, а також адміністративних даних, статистичної інформації, результатів соціологічних досліджень, опитувань громадської думки, результатів моніторингу дотримання прав і свобод людини. МРГ також буде інформувати Кабмін про стан виконання стратегії.

Моніторинг імплементації Національної стратегії надважливий, адже під час оцінювання виконання першої в Україні стратегії думки влади та громадських організацій розділилися. Так, минулоріч Мін’юст стверджував, що, за підсумками першого кварталу 2020 року, виконано 54,8% заходів у плані дій, тоді як моніторинг громадських організацій показував лише 28%.

Як відомо, Національна стратегія у сфері прав людини є базовим документом, який визначає вектори державної політики в сфері реалізації та захисту прав людини в Україні. Вперше Стратегія була затверджена Президентом у 2015 році, а у березні 2021 вона була суттєво оновлена. Основною причиною оновлення документу стала невідповідність та неактуальність значної частини положень Стратегії. У червні 2021 року Уряд затвердив план дій оновленої Нацстратегії.