Активістка з Криму: історія про Марію Суляліну, яка влаштувала Євромайдан у Ялті
“Після переїзду для мене стало дуже важливим говорити, що я з Ялти, з Криму, з України. Це про мою ідентичність. Для мене це про відповідальність, про те, що я повинна зробити все, щоб у нас була можливість повернутися до Криму”, – розповідає Марія Суляліна, експертка Центру громадянської просвіти “Альменда”.
Колись студентка Кримського гуманітарного університету та учасниця Ялтинського дискусійного кіноклубу, а зараз правозахисниця у сфері прав людини, яка не могла ніяк усвідомити, як можна мовчати й не відстоювати свободу слова.
Саме Марія була організаторкою Євромайдану в Ялті, щоправда за відсутності повнолітнього віку документи про проведення акції до міськради подав її друг Руслан Нечипорук.
“На нашій першій акції активістів було мало, а міліції – купа. І всі вони нас охороняли. А ми жартували: “М-м-м… нас бояться”. Та Боже, ми стояли з якимись плакатами, зовсім не страшні!” – згадує Марія.
Активна громадянська позиція була примітною для Кримського гуманітарного університету, і вже на першій парі студентів, які брали участь в акції, вичитали за їхні дії. Марії ж дісталося найбільше: її поставили перед усім першим курсом й звинуватили в тому, що через неї всіх студентів відрахують з вишу, що “з 8:00 до 17:00 вона не громадянка України, а студентка університету!” і що жодної громадянської позиції не має бути в цей час.
Повну історію правозахисниці з Ялти описано в книжці Ірини Виртосу “Кримський альбом: історії правозахисників”, яка доступна російською та англійською мовами.
Історію опубліковано в межах інформаційного марафону “Історії родом з Криму”, який проводить Дім прав людини “Крим” та його організації-засновниці (Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Кримська правозахисна група та ЦГП “Альменда”).