Голова ZMINA Тетяна Печончик вкотре закликала ухвалити законопроєкт 5488

A+ A-

20 червня у Києві Freedom House провели конференцію “Моніторинг інцидентів на ґрунті ненависті в Україні”, під час якої організатори та партнери проєкту розповідали про ключові результати моніторингу інцидентів на ґрунті ненависті у 2020-2024 роках у рамках спільної ініціативи “Об’єднані в боротьбі з насильством на ґрунті ненависті в Україні”. ZMINA, зокрема, була партнером цього проєкту, а під час конференції адвокатувала ухвалення законопроєкту №5488.

Фото: Українська фундація правової допомоги

Серед учасників заходу були представники українських правозахисних організацій, Офісу генерального прокурору та Національної поліції. 

Так, під час презентації ключових результатів правозахисний ЛГБТ-Центр “Наш світ” розповів, що вони задокументували 291 злочин чи інцидент на ґрунті гомо- і трансфобії у період з січня 2020 року по травень 2024 року. А у 2019 році організація зафіксувала 275 таких випадків. Зменшення задокументованих випадків повʼязане, зокрема, з пандемією COVID-19 та повномасштабною війною, розповів експерт правозахисної організації “Наш світ” Олександр Зінченков. 

Також начальник департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу генпрокурора Олексій Бонюк розповів, що кількість злочинів на ґрунті ненависті, вчинених окупантами у тимчасово захоплених регіонах, продовжує стрімко зростати. Зокрема, це повʼязано з тим, що мотивацією росіян є не тільки встановлення контролю над українськими територіями, а й глибоко вкорінена ненависть до українців. 

Під час панельної дискусії про адвокацію політичних рішень, які стосуються запобіганню злочинів на ґрунті ненависті, голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик вкотре нагадала про важливість ухвалення законопроєкту №5488, який зареєстрований у парламенті та який давно потребує прийняття. Цей законопроєкт має сприяти захисту постраждалих від дискримінації та злочинів на ґрунті ненависті. 

Печончик окреслила ряд активностей, що необхідні для просування і ухвалення законопроєкту №5488:

“Нам усім важливо вести адвокаційну роботу першочергово з Верховною Радою України, аби створити законодавче регулювання належної кваліфікації та розслідування злочинів на ґрунті нетерпимості. І для цього нам також потрібно працювати над широкою просвітницькою кампанією, щоб про це знали не тільки народні депутати, але також підтримало ширше коло населення”.

Крім того, за словами експертки, варто звертати увагу громадськості на випадки нападів на представників ЛГБТІК+ спільноти, ромської спільноти та інших вразливих груп населення.

Тетяна Печончик додала, що, зокрема, раніше були звернення від правозахисної спільноти України до міжнародних партнерів щодо голосування за цей законопроєкт; також пункт про його прийняття було внесено до списку рекомендацій національних інституцій таких, як Офіс Омбудсмана України. 

Спікерка додала, що, серед іншого, була створена широка коаліція організацій, які опікуються захистом вразливих груп населення та які готові спільно адвокатувати цей законопроєкт.

“Я думаю, це об’єднання є важливим, адже законопроєкт стосується не тільки ЛГБТІК+ спільноти, тож якщо об’єднати різні групи, різні спільноти і робити це спільною вимогою (ухвалення законопроєкту №5488 — ред.) широкої правозахисної спільноти, тоді це покращує шанси на ухвалення”, — вважає Печончик.

Крім того, серед важливих кроків для просування необхідності ухвалення проєкту №5488 у травні цього року було оприлюднено маніфест про важливість захисту від дискримінації та нетерпимості в Україні, який був представлений на міжнародних майданчиках.

Голова ZMINA також додала, що медіа zmina.info регулярно проводить інформаційну роботу та висвітлює ситуацію із злочинами на ґрунті ненависті в Україні.