Громадськість на зустрічі з урядом: закон про позбавлення незалежності НАБУ і САП загрожує євроінтеграції України | Центр прав людини ZMINA

Громадськість на зустрічі з урядом: закон про позбавлення незалежності НАБУ і САП загрожує євроінтеграції України

A+ A-

23 липня 2025 року віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Тарас Качка зустрівся з представниками громадських організацій, що опікуються питаннями верховенства права, — аби обговорити ситуацію навколо Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) після їхнього послаблення законом, ухваленим напередодні.

Фото: Офіс Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Участь у зустрічі взяли адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова та представники Центру демократії та верховенства права, Фундації DEJURE, Центру політико-правових реформ, ГО “Адвокат майбутнього”, Української правової консультативної групи, Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ — РПР, Лабораторії законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, Антикорупційного штабу, EasyBusiness.

Ці організації входять до робочих груп із підготовки переговорних позицій України за Розділом 23 “Верховенство права та основоположні права і свободи” у межах євроінтеграційного процесу.

Попри офіційну риторику про важливість спільної роботи держави та громадськості задля збереження функціональності антикорупційної системи, правозахисники висловили чітку позицію, що ухвалений 22 липня Верховною Радою закон, який обмежує повноваження НАБУ і САП, є кроком назад і має бути скасований.

Альона Луньова, коментуючи зустріч, зазначила, що ухвалені зміни стосуються не лише антикорупційної інфраструктури, а й значно ширших питань: “Ці зміни стосуються не тільки ліквідації незалежності антикорупційної інфраструктури, але й кадрових питань, обшуків без ухвали суду, критичного збільшення повноважень Генерального прокурора. Закон має бути скасований невідкладно”.

Вона також наголосила, що ухвалення закону створило серйозну кризу довіри між громадянським суспільством і владою: “До вчорашнього вечора всі ми, зокрема й ZMINA, були на одному боці з державою в питанні євроінтеграції. Тепер далеко не всі організації будуть готові працювати в партнерстві з владою, бо, схоже, ми маємо різні бачення того, якою має бути Україна”.

Фото: Офіс Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

“Не буде ніякої інтеграції і ніякої довіри між владою і громадянами, поки ми не повернемося на точку, в якій були. А це: повернути незалежність НАБУ і САП, припинити переслідувати активістів і навіть не думати атакувати медіа. Інакше не буде не просто ЄС — не буде держави”, — написав у коментарях на Facebook під дописом Офісу Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції про зустріч з громадськістю голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Як відомо, 22 липня 2025 року Верховна Рада України ухвалила закон №12414, який фактично позбавляє незалежності НАБУ та САП. Уже того ж дня пізно ввечері президент Володимир Зеленський підписав його. Вночі документ було оприлюднено та опубліковано в газеті “Голос України” і він набув чинності.

Закон викликав гостру критику з боку представників Європейського парламенту, Єврокомісії та українського громадянського суспільства, які назвали це рішення атакою на незалежність ключових антикорупційних інституцій.

Того ж вечора у Києві біля театру ім. І. Франка відбулася кількатисячна акція протесту, а частина народних депутатів почала збір підписів для звернення до Конституційного Суду щодо визнання закону неконституційним. 

Фото: ZMINA, Київ, 22 липня 2025 року

Сьогодні, 23 липня, акції проходять у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Тернополі, Харкові, Івано‑Франківську, Чернівцях, Сумах, Луцьку, Рівному, Вінниці, Миколаєві та інших містах. У центрі цих акцій — ті ж вимоги: забезпечення незалежності НАБУ і САП. Учасники протестів наголошують, що цей закон — не просто про антикорупційну інфраструктуру, а про загрозу демократії та руйнування надбань, здобутих після Революції Гідності.

ZMINA закликає скасувати ухвалений закон та захистити незалежність антикорупційної інфраструктури, що була створена ціною великої суспільної боротьби.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: