Як можливість для України – модель громадянського суспільства США
Як розвивався громадський рух в Сполучених Штатах Америки, що значить рівні можливості для кожного, чи на зміни в політичному та соціальному житті впливають самі громадяни? Американський досвід був представлений у рамках програми International Visitor Leadership Program (IVLP) упродовж 14 березня – 1 квітня у США.
Учасники програми IVLP – це представники різних громадських та міжнародних організацій з 18 країн, зокрема, Болгарії, Єгипту, Іраку, Ізраїлю, Мексики, Філіппін, Гани, Зімбабве, Австралії та інших.
Україну представляла журналістка та головна редакторка сайту Центру інформації про права людини Ірина Виртосу.
Зокрема, програма містила історичний огляд: від початку руху темношкірих за свої права, боротьби за права жінок та права іммігрантів до сучасних викликів у сфері прав людини для ЛГБТ-спільноти. Ключові моменти – заборона сегрегації та дискримінації за різними ознаками, просування рівних можливостей та захист своїх прав.
Під час професійного візиту в США учасники побували в Вашингтоні, Чикаго, Новому Орлеані, Портланді, Сан-Франциско, Сієтлі. Такий маршрут був спланований задля того, щоб не тільки побачити різноманіття країни, а й оцінити, як працюють закони, захищаються права людини в різних за характером штатах.
«Якщо б мене попросили охарактеризувати трьома словами, що важливого я дізналася, я б назвала: різноманіття й протидія дискримінації, розвиток громад, потужний волонтерський рух. Це той фантастичний досвід, який Україна має осмислювати відповідно до своїх реалій. Це те, про що б мені хотілося розповісти у своїх статтях…», — коментує учасниця програми IVLP Ірина Виртосу.
У програмі також були представлені кращі практики адвокації, практичні поради, як гуртуватися задля вирішення спільних проблем, яку роль у цьому процесі відіграють медіа.
Під час програми відбулися зустрічі з численними громадськими організаціями, представниками держадепартаменту США, викладачами університетів, громадськими активістами, журналістами та волонтерами.
Головна редакторка також зауважила, що цінністю такої програми є зустріч з колегами з різних частин світу – Європи, Африки, Азії, Латинської Америки, Австралії.
«І звісно, розповісти про ситуації з прав людини в Україні, зокрема, на Донбасі та в Криму. Для мене це було чи не найбільш емоційно… Тим більш цінна підтримка з боку закордонних колег. Про Україну вони знають… на жаль. Кажу «на жаль», бо хотілося б, щоб Україну відкривали не тільки через сумні новини», – зауважує журналістка.
Фото Ірини Виртосу, Центр інформації про права людини
***
Програма міжнародних візитів лідерів була розроблена і здійснена Бюро з питань освіти та культури Державного департаменту Сполучених Штатів Америки